Lerone Murphy dominerade Josh Emmett på helgens UFC Vegas 105. Nu har han åtta raka vinster i UFC och ett rekord på 16-0 inom MMA. Med en strategiskt insats satte han press på Josh Emmett, och nu fokuserar han på nästa steg mot en titelchans.
”Vi jagar bara avslut, jagar vinster, samlar på oss vinster och siktar på den titeln”
Lerone Murphy kunde inte avsluta Josh Emmett under helgs gala, men han var ändå nöjd med hur han genomförde sin strategi i huvudmatchen på UFC Vegas 105.
”Det var exakt den spelplanen ni såg där,” sa Murphy på lördagens presskonferens efter matchen. ”Hålla honom på avstånd, fånga honom på vägen in. Självklart ville jag ha avslutet. Avsluten var inte just där. Men en mästerlig prestation ändå. Vi jagar bara avslut, jagar vinster, samlar på oss vinster och siktar på den titeln.”
En strategisk insats av Lerone Murphy
Lerone Murphy förlitade sig på noggranna rörelser och varierade slag för att sätta Emmett i rubbning under lördagsnatten. Josh Emmet, som nyligen kom från en brutal knockout av Bryce Mitchell 2023, spenderade stora delar av matchen med att jaga en liknande öppning. Trots det var Murphy den som fick Emmett att stappla i matchens sista minuter.
”Jag tog några slag på handskarna, men det var inget jag tog rent,” sa Murphy. ”Självklart visste jag att han slår hårt. Han har knockat några bra fighters. För mig handlade det om att hålla mig säker och vara bra defensivt.”
Murphy: ”Jag tror inte han träffade någonting rent under ronderna”
Enligt UFCStats.com landade Murphy fler träffar än Emmett, 84 mot 41 i betydande slag, och han hade slagfördel i alla ronder utom den första. Trots att Emmett lyckades med fyra nedtagningar kunde han inte kontrollera Manchester-fightern under en längre period.
”Jag tyckte att jag vann fyra ronder väldigt klart,” sa Murphy. ”Om han vann en rond var det för att jag körde en spark och han fick topposition, men jag tror inte han träffade någonting rent under ronderna. Jag tror att han var lite mer aktiv i en av ronderna och det var det.”
Murphy har den längsta aktiva vinstsviten i fjädervikt
Lerone Murphy har nu vunnit åtta raka matcher i UFC:s fjäderviktsdivision, vilket gör att han nu har den längsta aktiva vinstsviten i divisionen tillsammans med Movsar Evloev. Han ser en tydlig väg till en titelfight och han tror att en chans på bältet kommer med en seger över Brian Orega nästa.
”Det är en match jag har kollar på ett tag [mot Brian Ortega]. Självklart såg vi Diego Lopes få en titelfight efter att ha slagit honom, så jag vill ta en liknande väg,” sa Murphy. ”Jag mötte Dan Ige, samma som Lopes också. Ge mig en av de där grabbarna.”
https://www.youtube.com/watch?v=t5mNbwS5NoQ&ab_channel=UFC


