Tidigt imorse svensk tid gick UFCs VD Dana White ut på twitter om att en returmatch mellan Carlos Condit och Nick Diaz var klar. Det kom fram att både Diaz och Condit visat intresse för returmatchen, och att Condit själv verbalt hade bekräftat matchen men att han skulle resa till UFCs huvudkontor för att reda ut detaljerna och skriva ett kontrakt på nu fredag.
Något det däremot inte stod var om Diaz hade accepterat matchen. När Diaz manager Cesar Gracie sedan fick frågan om matchen skulle bli av från MMAJunkie, så svarade han med ett simpelt ”nej.” Några ytterligare detaljer än så lämnade han inte.
Condits manager Malki Kawa har däremot ”bekräftade” matchen via Twitter idag när han skrev att de hade något uttalande att göra nu på fredag.
Nick Diaz som egentligen officiellt gick i pension efter matchen mot Condit nu i helgen, kan möjligen ha restriktioner för att återvända. Men en fighter som går i pension direkt efter en förlust är sällan något som man ska ta till 100% allvar. Diaz som dessutom endast är 28 år kan mycket väl komma tillbaka, men innan dess så berättar Gracie att han kommer att behöva en semester.
Om det blir någon returmatch eller ej mellan Diaz och Condit är något vi kommer att få vänta till fredagkväll, som tidigast, för att få reda på.



