Det stod under kvällen klart att danske Nicolas Dalby har skrivit på för UFC och därmed utökas världens största MMA-organisation med ännu en skandinav.
Det var bara en tidsfråga, men under kvällen stod det klart att Danmarks Nicolas Dalby (13-0) kommer att få en chans att visa vad han går för i UFC.
Det var via Dalbys management Intesiti FMs Twitter som kontraktet gjordes allmänt känt,
Dalby, som nu lämnar ifrån sig Cage Warriors welterviktsbälte, blir ett intressant tillskott till UFC då de fortsätter att bryta mark i europa.
Dalbys senaste match var ett titelförsvar mot norrmannen Mohsen Bahari (8-3) i november förra året. Den matchen slutade i en vins för Dalby via enhälligt domslut.
Utöver Nicolas Dalbys kontrakt så är det även ett faktum att den engelske welterviktaren Tom ”Fearless” Breese (7-0) har snappat åt sig ett kontrakt med UFC.
Breese tränar till vardags på högt ansedda Tristar Gym och säger såhär till KingdomMMA om sitt nya kontrakt:
”I’ve always known I would be a UFC fighter, my goals are much higher but I take it one fight at a time. Just focusing on improving. People can expect a fighter that’s always looking for the kill standing or on the ground”
Vem vill ni se Nicolas Dalby möta i sin debut?


