Jag ser ingen anledning att dra ut på det hela – låt oss dyka in! UFC 190 ser ut att bjuda på oerhörd underhållning då vi i veckan fick två potentiella matcher att se fram emot kommande sommar. En före detta världsmästare har därpå fått sitt debutdatum för UFC klart för sig samtidigt som organisationens lättviktsbälte varit i hetluften som aldrig förr. Trodde ni pirater endast existerade i skrönor och gamla historier? Då är det dags att tänka om – istället för den engelska flottan har vi idag UFC som med lagboken i högsta hugg gör sitt för att bura in en livs levande svartskägg.
Ronda Rousey (11-0) försvarar sin bantamviktstitel mot Bethe Correia (9-0) och Rogerio Nogueira (21-6) får sin chans på revansch mot Mauricio ’Shogun’ Rua (22-10) kommande sommar. Åtminstone om man ska tro de rykten som i veckan gjorde gällande att de två matcherna inom kort blir de första att bokas för UFC 190 i Rio de Janeiro den första augusti. Både Rousey och Correia får med andra ord sina önskningar uppfyllda efter att de två uppgivit en vilja om att gå matchen i just Brasilien – ’Rowdy’ då hon vill besegra den högljudda brasilianaren på hemmaplan och ’Pitbull’ av det uppenbara skälet att hon vill vinna bältet framför familj och vänner.
UFC:s omsusade tillskott Phil Brooks, kanske bättre känd som WWE:s före detta världsmästare CM Punk ser ut att debutera i oktagonen i slutet av året. Det var Punk själv som i veckan uppgav att densamma som tidigast äger rum i oktober och som senast i december. Vem han möter är ännu inte känt dock har man från UFC:s sida uppgett att det inte blir någon enkel debut för stjärnan. Nu när han verkligen hunnit komma in i livet som fighter gentemot det som en professionell wrestler hos ett av sportens främsta gym, Milwaukees ’Roufussport’, ser han ut att sikta på welterviktsklassen istället för mellanvikt som till en början nämndes som målet för 36-åringen. Får vi se CM Punk utmana Robbie Lawler (25-10) inom de närmsta åren?
Rafael dos Anjos (24-7) fick inte njuta länge av lättviktsbältet. Utöver en näsoperation har brasilianaren som följd av förra helgens fem dominanta ronder mot Anthony Pettis (18-3) nämligen en rysk örn att oroa sig över. Närmare bestämt Khabib Nurmagomedov (22-0) som gjort det tydligt att bältet är hans innan årets slut. Först måste han dock ta sig förbi Donald Cerrone (27-6) under vårens UFC 187, vilket ju för de flesta av ’Cowboys’ motståndare visat sig vara lättare sagt än gjort.
Vi fick i veckan en mindre pirat att oroa oss över – om dagens pirater överhuvudtaget är en grund till oro.. Det var engelsk polis som nyligen arresterade en 55-årig man i staden Coalville, misstänkt för att vara den största fildelaren av kampsportsmaterial. Runt 3000 otillåtet distribuerade videos från UFC och WWE, ’World Wrestling Entertainment’ (WWE kan ju förvisso inte räknas som kampsport, men ändå, med stjärnor som CM Punk och Brock Lesnar (5-3) som bygger broar mellan de två jättarna kan gränserna i framtiden mycket väl komma att suddas ut) och man är således glada över att ha satt stopp för en av de största ”piraterna” som uppenbarligen kostat UFC stora summor pengar. Vad för straff mannen har att se fram emot om han döms är oklart dock är höga böter och i vissa fall till och med fängelsestraff praxis i liknande situationer.
Frågan om fildelning har länge varit en hett debatterad sådan. Producenter av material, som exempelvis UFC menar på att otillåten spridning av detsamma utelämnar rättfärdig ekonomisk vinning och på så sätt skadar organisationen, vilket ju faktiskt stämmer. Man förlorar årligen miljontals kronor på de som väljer att ladda ner galor istället för att betala för desamma och detta kan i teorin i det stora hela hota UFC:s framtid som en framgångsrik affärsmodell. I praktiken stämmer detta dock med all sannolik inte – i slutändan har otillåten fildelning en oerhört liten påverkan på organisationens enorma ekonomiska vinning. De som står på andra sidan, piraterna, använder ofta detta och liknande argument för att rättfärdiga deras val.
Ett annat perspektiv har varit det som tillämpats inom musikbranschen. Fildelning såg för ett par år sedan ut att bli slutet för den en gång så lukrativa branschen och diverse skivbolag tog upp vapen för att besegra piraterna. Då man så småningom upptäckte att detta inte hjälpte och att fenomenet av fildelning är alltför stort valde man ett annat tillvägagångssätt. Man anpassade sig. Streamingtjänster som exempelvis Spotify har idag gett artister och skivbolag nya möjligheter att tjäna pengar på sitt arbete och även fast summorna är långt ifrån de man en gång i tiden drog in duger det på alla sätt och vis som ett alternativ. Kanske UFC kan göra något liknande? Med sin ’Fight Pass’-tjänst ser det onekligen ut som om man går ett liknande öde till mötes och frågan är om debatten kring fildelning och ekonomisk vinning inom kort inte får sin lösning. Och om jag får säga mitt kan det mycket väl bli en oväntat solidarisk sådan.


