Tidigare under måndagen meddelade AFN att matchen mellan Najib Adams och David Iury Silva ställs in på grund av att den senare dragit på sig en skada. Nu meddelar organisationen redan att en ersättare har hittats i brasilianaren Erik da Silva Moreira.
AFN 12 är bara tolv dagar bort och tar vid på Maximteatern i Stockholm 13 december. Matchkortet är fyllt med vassa fighters genom hela galan. Men under måndagen meddelade AFN att en match har ställts in. Det är matchen mellan Najib Adams och brasilianaren David Iury Silva där brassen ska ha dragit på sig en skada som tvingat honom till att dra sig ur.
Ersättare hittad till Najib Adams match
Adams la ut på sociala medier att han väntar på en ny motståndare och behöver inte vänta länge. För under måndagskvällen meddelar AFN att en ersättare redan har hittats i brasilianaren Erik da Silva Moreira. Förmodligen var ersättaren redan hittad när organisationen offentliggjorde den inställda matchen.
Möter da Silva Moreira
AFN beskriver da Silva Moreira som en fighter med bakgrund inom Muay Thai där han har brunt bälte och ska vara väldigt vass i sitt stående spel. Han ska vara en avslutare med väldigt vass striking. I MMA-karriären har han ett matchfacit på 1-1-0-1 med en No Contest. Hittills har han främst gått matcher hemma i sin hemstad i Brasilien på organisationen ABCF. Hans senaste match är en seger i oktober via TKO i andra ronden mot landsmannen Franklin da Silva som då gjorde sin debut.
Matchen går i tungvikt
Najib Adams match blir därmed räddad och slipper gå till spillo och ställas in helt. Han ställs mot en annan brasilianare med något mindre erfarenhet som dessutom gör sin debut utanför Brasilien. Däremot har da Silva Moreira tidigare gått matcher i weltervikt eller catch på runt 80 kilo enligt Tapology. Matchen kommer däremot gå i lätt tungvikt, det vill säga 93 kilo. Frågan är då hur brassen ställer om sig till den enorma viktökningen.


