Alex Pereira är återigen UFC-mästare i lätt tungvikt. På UFC 320 behövde han endast en dryg minut för att utkräva sin revansch på Magomed Ankalaev.
Alex Pereira är återigen mästare i lätt tungvikt
“Poatan” är UFC-mästare i lätt tungvikt igen efter att ha besegrat Magomed Ankalaev via KO redan efter 80 sekunder. Efter att Pereira förlorade bältet till Ankalaev på UFC 313 har brassen varit öppen med att han var långt ifrån 100% fit när han gick in i den matchen. En ursäkt enligt vissa. Men om man skulle jämföra Pereira på UFC 313 med den vi såg idag på UFC 320 så är det som natt och dag.
Ingen osäkerhet i sikte för Pereira
I det första mötet med Ankalaev, när Pereira hade bältet runt sin midja in i matchen, såg brassen osäker ut. Då hamnade han tidigt på bakfoten och hade stora problem med att komma igång i sin striking. Uppenbarligen har Pereira lärt sig av sina misstag då han, när huvudmatchen på UFC 320 startade, satte enorm press direkt.
Tung överhand sänkte Ankalaev
Pereira pressade Ankalaev mot buren och med en tung höger överhand, som landade klockrent bakom örat, sjönk Ankalaev till matten. Tydligt skadad försökte han få grepp om Pereira men han lyckades inte. Pereira följde mästaren till marken och regnade slag och främst armbågar över honom. Domaren bröt matchen och Pereira är tillbaka med besked.
Utkrävde sin revansch över Ankalaev på UFC 320
Och inte nog med att Pereira brutalt avslutade Ankalaev efter en dryg minut. Med tanke på all skitsnack som skickats fram och tillbaka sedan deras första möte så var den nygamla mästaren såklart tvungen att hamra spiken i kistan med sitt firande. I intervjun efter matchen pratade Pereira om revansch och hämnd.
– Hämnd är aldrig en bra sak. Det är ett gift. Jag berättade för alla att jag inte var helt frisk förra gången. Ingen trodde mig, du såg det. Det överraskade mig inte (förlusten). Jag gillar inte att ha ursäkter men jag var inte okej den kvällen. Jag mådde bra ikväll, sade Pereira.
Alex Pereira visar respekt för Jon Jones
Pereira hävdade även att han på förhand hade ett tal som han ville hålla i oktagonen efter sin seger. Om det handlar om en call out vet vi inte. Men det vi vet är att han använde sin stund för att skicka ett meddelande till Jon Jones efter att den tidigare fighterns bror Arthur Jones, dog i fredags.
– Jag hade ett helt tal förberett ikväll. Jag pratade med mitt team men nyligen fick vi nyheter om att en sak har hänt. Så jag vill ge min respekt till Jon Jones och hela hans familj, och jag vill be alla här och där hemma att hålla en stunds tystnad för hans bror, sade Pereira.
View this post on Instagram
Sammanfattning och läsarfråga
Alex Pereira är UFC-mästare i lätt tungvikt igen efter att ha sänkt Magomed Ankalaev efter endast 80 sekunder på UFC 320. Nu är den stora frågan vad som väntar härnäst för Pereira. Vem vill du se Pereira fightas mot härnäst?


