Kevin Holland sågade Belal Muhammad under mediedagen inför UFC 316. Svaret från Muhammad dröjde dock inte, och nu är sociala medier-kriget i full gång.
Förlorade bältet på UFC 315
Muhammad förlorade sitt bälte till australiensaren Jack Della Maddalena på UFC 315. Efter en mycket underhållande fight som gick hela distansen var det i slutändan en välförtjänt seger för Della Maddalena.
Även Muhammad, som blir kritiserad för sin stil i oktagonen, blev hyllad efter kriget mot JDM.
Holland sågar Muhammad under mediedagen
Det går dock inte att hävda att alla blev imponerade. En av de som fortfarande inte verkar ha någon respekt för Muhammed är Kevin Holland som under mediedagen valde att såga den tidigare mästaren.
– Du Plessis är en bättre mästare så det var coolt att se Belal förlora bältet, sade Holland och fortsatte:
– Allt han egentligen har är arbetsmoral, uttryckte Holland.
#UFC316’s Kevin Holland thought ”it was pretty cool to see Belal Muhammad lose the belt” to Jack Della Maddalena.
”I’ve never thought the world of Belal. He’s a hard worker.” pic.twitter.com/1WGvG3olMY
— MMA Junkie (@MMAJunkie) June 4, 2025
Svarade på X
Muhammad själv var dock inte sen med att svara. På X (före detta Twitter) svarar han på kritiken från Holland. Den tidigare mästaren höll inte igen i sitt svar och skickade en snabb sågning till Holland.
– Det är alltid dem som aldrig rör guld som har mest att säga. Förlorar inte den här pajasen varannan match han går, skrev Muhammad.
It’s always the ones that’ll never touch gold that have the most to say doesn’t This bum lose every other fight he’s in
— Belal Muhammad (@bullyb170) June 4, 2025
Ifrågasätter Muhammad
Därefter tog Holland till Instagram för att svara på Muhammad. Holland, som är välkänd för sitt skitsnack, ifrågasatte om en fighter som inte har försvarat sitt bälte verkligen kan anses ha varit mästare.
– Om du inte har försvarat ditt bälte, hade du ens det jävla bältet, skrev Holland.
Belal Muhammad tvärsågar Holland
Muhammad fick även in en till pik där han menade att Holland, som är känd som en av de mest aktiva i UFC, egentligen inte är den mest aktiva fightern. Detta då Muhammad anser att Holland är mer av en förlorare än en fighter.
– Om du slåss varje månad och förlorar varje månad, är du den mest aktiva fightern eller den mest aktiva förloraren, skrev Muhammad.
If u fight every month and lose every month are you the most active fighter or the most active loser
— Belal Muhammad (@bullyb170) June 4, 2025
Belal Muhammad och Kevin Holland i tjafs
Belal Muhammad och Kevin Holland fortsätter att tjafsa. Vems sida tar du i detta tjafs, Holland eller Muhammad?


