En av de längsta förlustsviterna i professionell MMA bröts nyligen. Den brittiska welterviktaren Andy ”The Immortal” Cona (1-21) vann i helgen en match för första gången efter 21 misslyckade försök.
Det var under helgen som den engelska galan Machine MMA 11 gick av stapeln. I galans huvudmatch besegrade den minst sagt tålmodige Andy Cona MMA-debutanten Darren Wilkinson (0-1) via TKO efter drygt 20 sekunder.
Inte nog med att hans första 21 matcher samtliga slutade i förlust (bara 20 av dem finns listade på Sherdog enligt Boody Elbow), alla var även avslut i den första ronden varav 11 på T/KO.
”I will lose a thousand fights and then win one, but I am not quitting,” sa Cone i en intervju från 2012.


