Conor McGregor är en kille som inte tycks vara särskilt rädd för att sticka ut hakan och uttala sig på ett minst sagt kontroversiellt sätt, det har vi fått lära oss genom åren. Nu är det dags igen. McGregor har via sociala medier låtit oss få veta att det är han och ingen annan som är företaget.
Den irländske fightern Conor McGregor har lämnat den gröna ön bakom sig och befinner sig i skrivande stund på amerikansk mark där han i egenskap av interimmästare i fjädervikt förbereder sig inför sin titelmatch mot titelförsvararen Jose Aldo under UFC 194 i Las Vegas den 12 december.
Vi har vid det här laget hunnit vänja oss vid att McGregor har ett väldigt speciellt sätt att uttrycka sig på. Det kanske är som att svära i kyrkan när man gör en jämförelse mellan Conor McGregor och Zlatan Ibrahimovic, men faktum är att båda två kan konsten att uttrycka sig på ett kontroversiellt sätt som får folk att höja rejält på ögonbrynen.
Vad sägs till exempel om McGregors senaste uttalande som han gjorde på sociala medier strax innan sin avresa till USA? UFC:s egen Zlatan Ibrahimovic hade något att säga om pengar när han skulle till att uppdatera sin Facebooksida.
”Det här eventet (UFC 194) och UFC 189 drar tillsammans in närmare 200 miljoner USD till det här företaget. På mindre än sex månader. Jag är inte en företagskille. Jag är företaget.”
Vad anser du om Conor McGregors syn på UFC och sig själv?


