Cristiane ”Cyborg” Justino förväntades göra sin 135-pound-debut i december på Invicta FC10 men en skada har stoppat debuten.
Det nya huvudeventet blir istället atomviktsmästarinnan Michelle Waterson (12-3) som möter utmanaren Herica Tiburcio (8-2) på FC10 som kommer ske den 5:e december på Houston’s Arena Theatre.
Cyborgs beslut att gå ner till bantamvikt var antagligen ett beslut att jobba sig mot att utmana Ronda Rouseys (10-0) titel senare i UFC. Cyborg har dock skadat sin vänstra ankel och fått en bristning i de främre ligamenten, så planen har fått skjutas upp. Hur länge det kommer ta innan hon är frisk är ej rapporterat men en match i december var inte ett alternativ.
Huvudeventet går nu, med Cyborg skadad, mellan Waterson och Triburcio. Waterson var senast i buren i september då hon försvarade sitt atomviktsbälte mot Yasuko Tamada. Tiburcio skulle ha synts på FC9, men efter problem med brasilianskans visum var hon tvungen att hoppa av.
Det har även tillkommit ett delat huvudevent där belgiska Cindy Dandois (5-1) möter Tonya Evinger (14-5). Även Dandois skulle ha haft en fight på FC9 men fick visum problem. Evinger har fem raka vinster bakom sig och kommer senast från en submission vinst mot Ediane Gomes (10-3) i september.


