Skador hit, och flyttade titelmatcher hit. Detta har inneburit att titelmatcherna sakta men säkert börjat läggas på hög, vilkte också innebär att de nån gång kommer att bli av på riktigt. Det här innebär i sin tur att vi har en väldigt spännande period framför oss i takt med att folk blir hela igen och har möjligheten att försvara sina respektive bälten. Men vad är det egentligen som komma skall?
Flugvikt
Nästa viktiga match: Ian McCall vs Demetrious Johnson och Joseph Benavidez vs Yasuhiro Urushitani
För närvarande har UFC ingen flugviktsmästare, och men det är för att flugvikten annonserades för första gången i december i år. För att få en lösning på det här problemet har UFC nu satt ihop en fyramannaturnering för att i slutändan kröna flugviktskungen. Kronan kommer att stå mellan vinnaren av Ian McCall vs Demetrious Johnson och vinnaren av Joseph Benavidez vs Yasuhiro Urushitani som troligen kommer att mötas någon gång i sommar. Själva semifinalerna kommer att ske på UFC on FX 2: Alves vs. Kampmann den 3 mars.
Bantamvikt
Nästa viktiga match: Dominick Cruz vs Urijah Faber
Dessa två herrar kommer att agera coacher mot varandra på den kommande säsongen av The Ultimate Fighter 15 med start i mars. Det hela lär bli ganska spännande för de här killarna gillar verkligen inte varandra. Men direkt när säsongen är över kommer Cruz att sätta sitt bälte på spel i en match mot Faber. Det här lär ske någon gång i juni, troligen på finalen för TUF 15. Men om Cruz kliver igenom Faber för en andra gång, vem är då näste man på bältet? Och nämnde jag att de verkligen inte gillar varandra?
Fjädervikt
Nästa viktiga match: Jose Aldo vs TBA
Vem är egentligen den bästa utmanaren för Aldo just nu? Han har i princip rensat igenom divisionen, men det finns ett par namn som skulle kunna utmana honom ändå. Hatsu Hioki till exempel, och om man kanske tittar lite längre – Chan Sung Jung. Men utöver det så ser det tunnt ut. Dustin Poirier kan eventuellt ha en chans om han hinner med nån match till.
Lättvikt
Nästa viktiga match: Frankie Edgar vs Ben Henderson
Frankie Edgar kommer att gå den här matchen mot Ben Henderson redan den 26 februari, och trots att det vid den tiden bara gått två månader in i året så finns det en stor ”Fight of the Year”-potential i den här matchen. Men eftersom det också är februari, och en titelhållare siktar på att gå tre matcher per år, så lär nästa match vara i sommar någon gång. Oavsett vad som händer mellan Edgar och Henderson så kommer dom ha en hel del utmanare mot sig så fort matchen är över. Joe Lauzon, Anthony Pettis, Nate Diaz, Clay Guida, Gray Maynard (om nu Henderson vinner förstås), Jim Miller för att bara nämna några. Även Edson Barboza har visat potential att kunna hänga med där uppe i toppen. Så med detta utlagt så kommer lättvikten kunna visa sig vara mycket intressant under 2012.
Weltervikt
Nästa viktiga match: Nick Diaz vs Carlos Condit
Faktum är att den där nästa viktiga matchen sker redan nu på lördag. Det är en interimtitelmatch i weltervikt mellan Nick Diaz och Carlos Condit, som i sin tur bestämmer vem av de två som kommer att få chansen på det riktiga bältet när väl den riktiga welterviktsmästaren Georges St-Pierre har reparerat sitt knä. För närvarande ligger Diaz som favoriten, men det är mycket på grund av att han så gärna vill möta GSP. Men det har även en del att göra med att han inte har förlorat sedan 2007, och att han är inne på 11 raka vinster varav tre titelförsvar och en titelmatch i Strikeforce. I sin debutmatch i UFC så gick han in och dominerade BJ Penn i en match i höstas. Condit däremot har inte direkt gjort dåligt ifrån sig under tiden som varit, men ändå inte riktigt samma meriter som Diaz haft under den senaste tiden.
Om det nu skulle visa sig att GSP skulle vara skadad längre än till sommaren så finns det åtminstone en potentiell utmanare för bältet. Johny Hendricks kan visa sig vara farlig om han lyckats stoppa undan åtminstone en till contender så som han gjorde mot Jon Fitch på UFC 141. Utöver det ser det ganska blekt ut.
Mellanvikt
Nästa viktiga match: Anderson Silva vs Chael Sonnen
Chael Sonnen vann sin eftertraktade returmatch mot Anderson Silva på UFC on Fox 2: Evans vs Davis nu i helgen efter att han besegrade Michael Bisping på ett kontroversiellt domslut. Det är en titelmatch som fansen har visat mycket intresse inför, men det finns inget som helst datum 
Kommer Silva sätta stopp för Sonnen en gång för alla, eller visar Sonnen att han totala respektlösa förhållningssätt är mer effektivt än någon tidigare anat när det väl möts?
Men vad händer när den matchen är över då? Om Anderson Silva vinner, kommer han då gå och möta Jon Jones och gå i pension? Eller tar han helt enkelt och går i pension direkt? Är det ett ytterligare titelförsvar som han kommer hinna med innan dess, och vem kommer han då att möta? Michael Bisping?
Om nu Sonnen istället skulle gå och vinna så skulle utmanarna flöda. Det finns många intressanta matchningar att göra om Sonnen nu skulle sitta på tronen. Silva har fått ihop 14 raka vinster i UFC, varav 10 av dessa för titeln. Så man kan gott säga att han så gott som rensat ut divisionen och även tagit sig förbi Sonnen en gång i tiden. Men oavsett så kommer det här vara en av de mest intressanta titelförsvaren i UFCs historia.
Lätt tungvikt
Nästa viktiga match: Jon Jones vs. Rashad Evans
Med Dan Henderson i kulisserna så är det väldigt troligt att han kommer att få en titelmatch mot vinnaren av Jones vs Evans. Trots det triangeldramat så har vi inte direkt en stor utmanarbild utanför, och långt ifrån storhetstiden som det en gång var i lätt tungviktsdivisionen. Phil Davis visade att han behöver ha mer erfarenhet innan han får sin nästa titelchans. Allt handlar egentligen om vad han gör nu efter sin första förlust, men med tanke på vilken potential han visade tidigare så finns det en möjlighet att han återvänder till titelbilden någon gång under nästa år.
Men innan dess så har vi Davis träningskamrat Alexander Gustafsson som troligen står näst i tur för en titelmatch om han tar sig igenom Little Nogueira på UFC: Sweden den 14 april på ett imponerande sätt. Men utöver det ekar det tomt i toppen för lätt tungvikt.
Tungvikt
Nästa viktiga match: Junior dos Santos vs Alistair Overeem
Overeem förtjänade sin titelchans när han besegrade Brock Lesnar på UFC 141 dagen innan nyår. Cain Velasquez lär återkomma för att gå en match inom kort, men vem kommer han att möta? Frank Mir är en trolig utmanare, men han skulle lika gärna också kunna få möta vinnaren av Dos Santos vs Overeem då han numera sitter inne på tre raka vinster. Utöver det så dyker det upp tungviktare som svampar efter att UFC har börjat sluka Strikeforces tungviktsdivision som nyligen lagts ner. Men redan inne i UFCs tungviktsdivision har vi bland annat Travis Browne, Cheick Kongo och Mike Russow som potentiellt kan bli intressanta under 2012.
Uppdatering: Denna artikel sändes till mig av en bekant, som frågade om han kunde får publicera den. Det är en intressant artikel, så jag rättade vissa stavfel och så publicerade jag den. Han ville inte ha någon cred för det, och jag förstår varför nu. Det har nu i efterhand visat sig att han har plagierat nästan 90% av artikeln direkt ifrån en artikel som dp517 publicerat på Reddits MMA-forum. Detta är givetvis inte OK, och cred ska delas ut där cred förtjänas. Jag ber även om ursäkt till dp517 för händelsen.



