fredag, juni 9, 2023
MMAnytt.se
  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • Annonsera
  • Ranking
    • UFC:s officiella ranking
    • UFC:s Viktklasser
      • Flyweight
      • Bantamweight
      • Featherweight
      • Lightweight
      • Welterweight
      • Middleweight
      • Light Heavyweight
      • Heavyweight
      • Women’s Straweight
      • Women’s Flyweight
      • Women’s Bantamweight
      • Women’s Featerweight
  • Betting
    • UFC oddstabell
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
  • MMA TV
  • Kontakt
    • JOBB
  • SE
    • ENG
    • BE
    • NO
  • För medlemmar
No Result
View All Result
MMAnytt.se

”Bane” skriver på för MMA-gigant – första svensken sedan ”Mauler”

✔ Klar för stormatch mot OS-stjärna ✔ "Flera som tackar nej till UFC för att tävla här istället"

Exklusivt Senaste Nytt
24 september, 2020 21:15
Andreas "Bane" Gustafsson KSW

Foto: Stefan Romare-MMAnytt

Dela på FacebookDela på TwitterDela på Whatsapp
Ashah Tafari av Ashah Tafari

MMA-stjärnan Andreas ”Bane” Gustafsson är klar för en av Europas största MMA-organisationer.

Den obesegrade svensken, som representerar Västerås Fight Club, har nämligen skrivit kontrakt med polska KSW. Där kommer han att göra sin debut redan den tionde oktober på KSW 55 i Warszawa.


LÄS MER: ”Bane” går ut med öppen utmaning – får svar av Khamzat Chimaev!


Motståndaren blir ingen mindre än hemmafavoriten Damian Janikowski – en stor stjärna i Polen som tidigare kammat hem OS-brons åt landet i grekisk-romersk brottning. Matchen går i mellanvikt (83,9 kilo), meddelar organisationen som precis offentliggjorde fighten via Instagram.

https://www.instagram.com/p/CFh3VKEo0Uj/

Andreas Gustafsson första svensken i KSW sedan ”The Mauler”

Gustafsson blir den andra svensken i KSW – likväl som den andra med efternamnet Gustafsson. Först från Sverige var nämligen UFC-legendaren Alexander ”The Mauler” Gustafsson, som gick en fight för organisationen hösten 2008.

Enligt Andreas Gustafssons manager Zlatko Ostrogonac var målet hela tiden att få in honom i just KSW, efter som teamet alltid har tyckt att han passar i den organisationen. ”Banes” kontrakt gäller för tre matcher, avslöjar Ostrogonac.

– Det känns kul att få in den andra svensken i KSW, efter Alexander Gustafsson. Folk i Sverige förstår inte hur gigantisk den här organisationen är. Det är flera fighters som tackar nej till UFC för att tävla här istället, säger Zlatko Ostrogonac till MMAnytt.

Andreas ”Bane” Gustafsson (vänster) blir den andra svensken att tävla i KSW. Först ut var ingen mindre än Alexander ”The Mauler” Gustafsson (höger). Foto: Stefan Romare-MMAnytt

”Han är större och mer meriterad i brottning”

Gustafsson har vunnit sex raka matcher som MMA-proffs, senast mot serben Miro Jurkovic via teknisk knockout. Janikowski har å andra sidan ett professionellt record på 4-3, men har endast gjort upp mot betydligt mer rutinerade motståndare – inklusive den tidigare KSW-mästaren och polska storstjärnan Michal Materla.

– Han är typ BG:s storebror. Han är större och mer meriterad i brottning, så vem har gjort transition till MMA bäst är frågan? säger Gustafssons tränare Jörgen Hamberg om Janikowski.

KSW 55 toppas av en titelfight där organisationens mellanviktsmästare – UFC-veteranen Scott Askham – tar sig an Mamed Khalidov i en rematch.


SE ÄVEN: ”Bane” vann galet krig: ”Kommer ta mig till UFC”


Rättelse: En annan svenskbaserad fighter har tävlat i KSW efter Alexander Gustafsson, nämligen den Portugalfödde göteborgaren Domingos Mestre som gick två matcher för organisationen 2011.

Föregående inlägg

Khamzat Chimaev klar för UFC-huvudmatch i december!

Nästa inlägg

Tuff förlust för David Jacobsson: ”Riktigt surt – helt f*cked i armarna”

Ladda fler

Senaste nyheterna

  • 14:11Khamzat hyllas av tungviktaren – efter tuff sparring: ”Jävla odjur”
  • 06:47VIDEO: UFC-veteranen knockad – för sjunde gången i rad!
  • 05:45Uppgifter: UFC bryter med svenskan Bea Malecki – efter tre matcher

Populärt på MMAnytt.se

  • Liam Pitts fortsatt obesegrad – imponerar på FCR 16!
  • UFC-mästaren redo för stormatch mot Khamzat: ”Jag gillar det”
  • VIDEO: Conor McGregor sänker TUF-fightern – med sitt ”titaniumben”
  • VIDEO: Före detta UFC-stjärnan Jorge Masvidal konfronterar Jake Paul
  • VIDEO: Forne UFC-fightern Greg Hardy knockad igen: ”Oduglig”

Kontakta MMAnytt

Tipsa oss, pressmeddelanden, press-kontakt: [email protected]
Annonsera på MMAnytt: Klicka här

Nyhetsbrev

Cookie Inställningar

MMAnytt.se är den ultimata kampsportssidan för alla fans av MMA, boxning, kickboxning och andra kampsporter. Här hittar du dagliga uppdateringar, senaste nyheterna, recensioner, analyser, intervjuer och mycket mer. Med ett stort nätverk av experter och kända idrottsmän, levererar Mmanytt.se högkvalitativt innehåll som inspirerar, underhåller och informerar. Oavsett om du är en erfaren kampsportare eller nybörjare, kommer du att hitta allt du behöver för att hålla dig uppdaterad och motiverad på Mmanytt.se. Besök sidan idag och bli en del av den snabbväxande kampsportscommunityn!

Kontakt: [email protected]

  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • MMA TV
  • Kontakta oss
  • För medlemmar

18+
Spela ansvarsfullt

Stödlinjen

Spelinspektionen

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade

No Result
View All Result
  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • Annonsera
  • Ranking
    • UFC:s officiella ranking
    • UFC:s Viktklasser
      • Flyweight
      • Bantamweight
      • Featherweight
      • Lightweight
      • Welterweight
      • Middleweight
      • Light Heavyweight
      • Heavyweight
      • Women’s Straweight
      • Women’s Flyweight
      • Women’s Bantamweight
      • Women’s Featerweight
  • Betting
    • UFC oddstabell
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
  • MMA TV
  • Kontakt
    • JOBB
  • SE
    • ENG
    • BE
    • NO

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade