En fighter måste alltid utveckla sitt game. Detta gäller även folk som Georges St-Pierre, och han vet det här. I bilden ovan är också beviset på detta. Han har nu börjat träna tillsammans med den kände boxningstränaren Freddie Roach som säger så här:
”Georges is such a tremendous athlete, and he’s such a fast learner,” säger Freddie Roach. ”We were working at different distances and different angles than he’s used to fighting in MMA, but he picked it all up so fast.”
Det är alltid kul att se fighters ständiga resa till perfektion. En resa som självklart är utan slut, för det finns inget som är perfektion i MMA. Men ska man se på de som ligger i den allra toppen så är GSP definitivt en av dessa.



