Svenske Guram Kutateladze (8-2) har skrivit på för Brave CF. Den malmöbaserade lättviktaren kommer att ta sig an Abdul-Kareem Al-Selwady (9-1) i sin första match för organisationen när Brave 16 går av stapeln i Abu Dhabi den 21 september.
Läs mer: Superior Challenge 17: Guram Kutateladze återvänder med fin TKO-vinst
Kutateladze kommer till mötet med fem raka segrar och vann sin senaste match mot Nicolas Joannes via knockout på Superior Challenge 17 i våras. Al-Selwady har själv inte förlorat någon match sedan 2014, och har även han fem raka segrar varav fyra i Brave.
Kan etablera sig som utmanare
För närvarande är det obesegrade Ottman Azaitar (9-0) som håller lättviktsbältet i Brave. Tyske Azaitar har dock inte gått någon match sedan han tog hem titeln 2017, men organisationen har lovat att titeln ska försvaras innan årsskiftet.
UFC-veteranen Lucas Martins (20-3) håller interimbältet i divisionen och är därför av naturliga skäl Azaitars näste utmanare till titeln. En seger mot Al-Selwady skulle dock kunna leda till att Kutateladze etablerar sig som ett av divisionens toppnamn och dramatiskt öka chanserna för en framtida titelmatch för svensken.


