Rykten som cirkulerat kring ett viktklassbyte har nu visat sig vara mer än bara rykten, Hector Lombard planerar att börja tävla i weltervikt.
MMAnytt rapporterade tidigare i veckan att mellanviktaren Hector ”Lightning” Lombard (32-4-1, 1 NC) inlett ett sammarbete med tränaren Mike Dolce, känd för att kunna hjälpa till med viktnedgång inför match. Det spekulerades om att Lombard planerade en flytt till weltervikt, då han är en av de kortare mellanviktarna i divisionen trots sin bredd, men inget bekräftades. Det rapporterades dock på UFC Tonight att Lombard nu planerar att gå ner en viktklass till weltervikt.
Med mycket intresse, medvind och 20 raka vinster bakom sig gjorde Lombard UFC-debut mot Tim Boetch på UFC 149: Faber vs Barao med höga förväntningar, som han dessvärre inte levde upp till. Matchen var en besvikelse, och kubanen förlorade ett delat somslut. Därefter fick han chansen att gå match i sitt adopterade hemland; Australien, för UFC on FX 6 där han mötte Rousimar Palhares. Precis som blixten var ”Lightning” snabb och skoningslös, och Lombard knockade Palhares redan i den första ronden. Därefter mötte den forne Bellator-mästaren den erfarne Yushin Okami i japanens hemland på UFC on Fuel 8, och förlorade än en gång ett delat domslut.
När Lombard går sin första match i sin nya viktklass är ännu oklart, vem vil ni se honom möta i sin welterviktsdebut?


