Fick en fråga om hur jag kan träna så mycket och hålla mig skadefri och även hur jag orkar antar jag. Finns många olika faktorer här tror jag detta är ingen fakta utan bara hur jag gör och vad jag trivs med.
- Äter bra mat.
Märkte verkligen en jätte stor skillnad på min återhämtning och även uppbyggnad när jag började äta ”bättre”.
Några riktklinjer jag försöker hålla inom kosten är:
Äter många mål mat per dag, självklart hinner man inte alltid med så många som man vill. Men 4-6 är ändå godkänt, försöker alltid sikta mot 6 men hamnar nog oftast på 5.
Vad äter jag när jag väl äter då, försöker äta så mycket ekologiskt jag bara kan. Mycket frukt, grönsaker och nötter. Kolhydraterna brukar jag försöka få från, råris, potatis, qinoa, bulgur el. Dinkelpasta. Självklart försöker jag undvika raffinerade produkter och även kosttillskott i stor mån.
Försöker dricka minst 2 liter vatten förutom det jag förbrukar under träningen också. Så det blir säkert 4-5 liter vatten under en hel dag.
2. Går till naprapat regelbundet.
Här är också en otroligt viktig grej för mig, försöker komma till naprapaten åtminstonde varananan vecka för underhåll av kroppen 🙂 Det viktiga är att gå dit innan man får ont. Tränar man så pass hårt och ofta som jag gör så sliter det självklart på kroppen. Därför är det otroligt viktigt att släppa på spänningar och låsningar som annars leder till snebelastning vilket i sin tur leder till långvariga skador. Förut hade jag alltid problem med axlarna, domningar ut i händerna, får det även idag när jag inte går på behandlingar. Men sen jag började gå till naprapaten inga problem alls med den biten.
3. Tar hand om mig själv efter träningen.
Detta är det mest utsatta läget och samtidigt viktigaste. Efter ett riktigt hårt träningspass är kroppen är som mest sliten. Många väljer här att stressa in i duschen och jäkta iväg till nästa grej, kroppen får aldrig vila. Hur jag brukar göra efter träningen är att först jogga ner 5-10 minuter. Sedan gör jag iordning min återhämtningsshake, kör fairings recovery r2. Hjälper mig att få i mig det viktiga jag behöver plus att det är väldigt smidigt. Sedan sätter jag mig ner och slappnar av, stretchar ut kroppen i ca 15 min. Försöker här fokusera på att ”gå ner i varv”. Efter detta så tar jag en dusch, brukar försöka stå ca 1-2 min i varm vatten för att sedan skifta över till kallt. Detta upprepar jag ungefär 5 ggr.
4. Sova ordentligt.
Försöker komma i säng i någorlunda samma tid så jag får kontinutet i sömnen, ungefär 11-7 brukar vara lagom för mig. Sedan om det är möjligt så försöker jag klämma in en siesta mitt på dagen i ungefär 20 minuter.
5. Stressa mindre.
Jag har en tendens att ha väldigt mycket i huvudet och stressa upp mig en hel del. Numer försöker jag verkligen varva ner, har fått lära mig mycket andningsövningar (tack karatemamman 🙂 ) vilket har hjälpt otroligt mycket. Försöker iallmänhet inte stressa mycket, försöker att njuta av varje sekund av livet. Detta kanske låter klyschigt men sen jag började fokusera mer och mer på detta så har jag blivit mindre å mindre sjuk faktiskt.
Detta var några av dom sakerna som har hjälpt mig väldigt mycket. Kanske kommer på några till sen då lovar jag att skriva till dem 🙂 några frågor el funderingar?


