Efter Jens Pulvers sista match i WEC blev han hyllad som en av de tidiga legenderna. Han har bland annat besegrat BJ Penn, Caol Uno, och Dennis Hallman. Men karriären är inte direkt fantastisk just nu.
Han är för tillfället inne på sex raka förluster, och den senaste vinsten var i sin WEC-debut 2007 mot Cub Swanson. Personligen hade jag hoppats att han skulle gå i pension efter WEC-karriären tagit slut. Men Pulvers finanser ser inte ut att låta detta hända. Nuförtiden går han matcher för att kunna försörja sin familj.
Matchen som nu är planerad är mot Frank Johnson på CFX/Extreme Challenge den 12 december. Men om jag ska vara ärlig så vet jag inte om jag faktiskt vill se den matchen. Det kan nog bli extremt svårt att vända om Pulvers karriär, och frågan är om han klarar av en förlust till?



