Trots en tilltalande och publikvänlig fightingstil så verkar det nu som att ”The Mexicutioner” inte kommer att gå fler matcher i UFC på ett bra tag.
Med ett matchfacit på 3-6, 1 NC i UFC så var det nog ingen större överraskning att Joey ”The Mexictioner” Beltran (14–9, 1 NC) blivit släppt av UFC, något han själv meddelat via Twitter:
Thank you to @ufc @danawhite @lorenzofertitta & #JoeSilva for the opportunities you have given me. Time for a new chapter in my fight life.
— joey beltran (@mexicutioner760) October 22, 2013
Med vinster över Wes Combs och Houston Alexander i bagaget så gjorde Joey Beltran UFC-debut mot Rolles Gracie på UFC 109, och vann på teknisk knockout i den andra ronden. Efter en domslutsvinst mot Tim Hague så förlorade han ett enhälligt domslut mot Matt Mitrione, men tilldelades ”Fight of the Night”-bonusen. Den matchen satte något av en ton för resten av Beltrans UFC-kärriär: Underhållande och publikvänlig men inte alltid lyckad eller med vinsten med sig. Efter förluster i tre av sina fyra senaste så sparkades Beltran av UFC, men återvände efter att ha gått ner till lätt tungvikt och säkrat en vinst utanför oktagonen.
Återkomsten till UFC blev mot australiensaren James Te-Huna på UFC on Fuel 4, i ännu en kamp som vann mexikanskättlingen en matchbonus för galans bästa match, han förlorade dock matchen på domslut. Därefter mötte han kroaten Igor Pokrajac på UFC on FX 6, och vann ett enhälligt domslut, men resultatet ändrades till en No Contest efter att Beltran testat positivt för otillåtna substanser. I sin senaste match så förlorade Beltran ett underhållande och jämnt enhälligt domslut mot hemmafavoriten Fabio Maldonado på UFC Fight Night 29.
Kommer ni att sakna Joey Beltran?


