Streamern Adin Ross påstod att Khamzat Chimaev ville ha 700 000 dollar för att gästa streamen. Ryktet visade sig vara falskt – och Chimaev passade på att håna Ross.
Khamzat Chimaev hade aldrig krävt summan
Khamzat Chimaev förbereder sig just nu för matchen mot Dricus Du Plessis på UFC 319, som äger rum senare i augusti.
Inför galan har han tränat i USA, och enligt uppgifter blev han tillfrågad om att vara med i en livestream med Adin Ross för att marknadsföra matchen. Då ska Khamzat ha begärt en väldigt hög ersättning – 700 000 dollar.
Men nu verkar det som att det hela var ett missförstånd, Ross påstår nu att Chimaev aldrig har krävt den summan. Innan det klargjordes tog Chimaev tillfället i akt att driva med Ross i kommentarsfältet.
Chimaevs reaktion på påståendet om 700 000 dollar
Adin Ross har haft flera kända gäster – som Dana White, Drake och till och med Donald Trump. Han driver även en egen fight-promotion och är ofta närvarande på UFC-galor.
Han ville bjuda in Chimaev till sin stream, och enligt Ross fick han svar från någon i Chimaevs team att det skulle kosta honom 700 000 dollar. Ross berättade om detta i en video, och klippet spreds snabbt på nätet.
Chimaev var förvånad över uppståndelsen och kommenterade ett inlägg på Instagram som uppmärksammades av Happy Punch:
”Vem är denna bullshit grabben?” kommenterade Chimaev.
Det är oklart om Khamzat stavade fel – han skrev ”gay” (bög) i stället för ”guy” (grabb). Oavsett var det en förolämpning riktad mot Ross. Ross svarade snabbt:
”DM:a mig bror, det var ett missförstånd.”
Visa detta inlägg på Instagram
Ross har tidigare betalat stora summor för kändisgäster
Det är inte ovanligt att Adin Ross erbjuder kändisar stora pengar för att vara med i hans sändningar. Han har också haft världskända artister och profiler på sina boxningsshower, bland annat musikframträdanden från Sexyy Red.
Ett av de mest uppmärksammade fallen är när han enligt uppgifter lovade rapparen Playboy Carti 2 miljoner dollar och en sportbil för att medverka – men i slutändan fick Playboy Carti bara 200 000 dollar. Även om summan var avsevärt mindre, blev många andra artister upprörda. De hade nämligen medverkat gratis.
21 Savage är en av dessa, och blev särskilt irriterad. Flera managers väljer nu att dra nytta av Ross’ stora plånbok.
Läs också:
SM-guldmedaljörens tränare dejtade hans 16-åriga syster


