Den svenske lätt tungvikts-veteranen Matti Mäkelä gick match på Strength & Honour Championship. Matchen slutade i en snabb submissionvint, och Mäkelä talade nyligen med MMAnytt om vinsten.
Det är få svenska fighters som går in med en lika publikvänlig inställning som Matti ”The Afterpary” Mäkelä (12-11), men det är just därför han sticker ut i mängden. Han gjorde det tydligt på i sin föregående match på Superior Challenge 8, innan han gick sin senaste match i Schweiz. I Malmö förra året stod han och utbytte slag med den härdade TUF-veteranen James McSweeney. I en spännande match med många vändningar och nog med hårda slag för att sänka en järnjätte så tog Mäkelä slutligen hem vinsten på teknisk knockout i den andra ronden. Efter matchen sprang Mäkelä ut till ett gäng bekanta i publiken där efterfesten förmodligen började.
Han blev sedan inbokad för titelmatch på Strength & Honour Championsip 8, mot Volkan Oezdemir, som sedan fick dra sig ur matchen på grund av plikter i sitt kontrakt med Bellator. ”The Afterparty” ställdes istället mot Henrique Shigemoto (5-2-1), i en match som inte längre gällde titeln. Det var dock en match som tog slut redan i den första ronden.
”Det gick så fort liksom,” sa Mäkelä till MMAnytt. ”Jag hann inte känna på hur han var. Vi hamnade i clinch på en gång mot buren så tog jag ner honom. Jag ground and pounds honom lite sen gick han på en heel hook. Jag drog honom ur heel hooken, sen mountade jag honom, han vände sig, och så drog jag en rear naked på honom. Det hann inte studsa så mycket fram och tillbaka.”
Något som gör vinsten ännu mer imponerande är att han tog matchen med en bruten tå. Han bröt tån cirka en månad innan matchen, men det var givetvis inget som satte stopp för efterfesten.
”Det känns som att det inte är legitimt att ställa in en match på grund av en bruten tå, det är ingen fara, det är bara att tejpa!”
Trots att den svenske lätt tungviktaren inte hann dela ut lika många stående slag som han kanske hade föredragit så är han nöjd med sin prestation. ”Jodå, självklart är jag det,” svarade han.
Han planerar dock att ta den tiden som krävs för att återhämta sig från benbrottet, samt ett ansträngt knä. Det är därför oklart när vi får se Mäkelä tävla igen, men tills dess planerar han helt enkelt att jobba på alla olika distanser som utgör MMA.
”Allting som vanligt, det är bara att kämpa på.”


