Titelmatchen i bantamvikt på UFC 311
Max Holloway tror på Merab Dvalishvili inför UFC 311. Den kanske mest intressanta matchen inför årets första stora UFC-event är titelmatchen i bantamviktsdivisionen mellan den regerande mästaren Dvalishvili och utmanaren från Dagestan, Umar Nurmagomedov. Huvudmatchen mellan Islam Makhachev och Arman Tsarukyan är även den högintressant. Anledningen till att den delade huvudmatchen mellan Dvalishvili och Nurmaogmedov kanske är snäppet mer intressant är på grund av all skit som har flugit mellan de två kämparna. Numragomedov har kallat Dvalishvili för en falsk mästare. Dvalishvili i sin tur anser att Nurmaogmedov endast slåss om titeln på grund av sitt efternamn.
Påpekar respektlösheten mot mästaren
Den hetsiga matchen närmar sig och stämningen blir mer tryckt desto närmare vi kommer. En sak som står ut att att den regerande mästaren går in i matchen som underdog. Konstigt med tanke på hur han hanterade Sean O’Malley när han vann bältet. I den matchen koncentrerade han sig på en hel del annat än att slåss. Ändå vann han bältet. En person som anser att Dvalishvili blir lite respektlöst behandlad av oddsen är BMF-mästaren Holloway. På sin Youtube-kanal har han delat sina tankar kring UFC 311. Han fastnar för titelmatchen i bantamviktsdivisionen.
– Det är så respektlöst mot mästaren, bror. När de är underdogs, det är så respektlöst. Jag förstår utmanaren i Umar, jag förstår att han är obesegrad, jag förstår allt det. Men det är galet, sade Holloway.
Max Holloway tror på Dvalishvili
Själva matchen tror Holloway blir väldigt jämn. Den tidigare fjäderviktsmästaren uppger att han är väldigt taggad på att se den delade huvudmatchen. Han håller dock inte med om att Nurmagomedov inte har blivit testad tidigare. I hans senaste match besegrade han Cory Sandhagen, vilket är ett tydligt test enligt Holloway. Titelmatchen mellan Dvalishvili och Nurmagomedov kommer att bli väldigt jämn, tror Holloway. Anledningen till det är att Holloway anser att båda kämparna är väldigt välrundade. Holloway förutspår två olika slut.
– Killen som troligtvis kan avsluta matchen i första ronden, mitt huvud säger Umar, sade Holloway och fortsatte:
– Jag tror att Merab krigar till sig ett domslut, uttryckte Holloway.


