Säkerhetsstyrkor i den Ryska delrepubliken Ingusjien avvärjde tidigare i veckan ett planerat självmordsdåd som misstänkts ha planerats för M-1 Challenge galan imorgon.
De politiska motsättningarna i den Ryska Federationen har satt sitt spår i den ryska MMA-världen. Dagstidningen Rossiyskaya Gazetta publicerade för några dagar sen en rapport (som senare översattes ) av vad som misstänks vara ett planerat självmordsbombar-attentat.
Ingusjien, en rysk federal republik som ligger i norra Kaukasus nära Dagestan och Tjetjenien, har blivit indragen i samma typ av terrordåd som också påverkar sina grannar. Sammandrabbningar mellan lokalbefolkningen, ryska federala säkerhetsstyrkor och olika lokala grupper i norra Kaukasus började nästan tjugo år sedan, även om det finns en lång historia av folkmords-liknande konflikter som sträcker sig in i sjuttonhundratalet.
Den ursprungliga rapporten hävdar att ”vilda banditer” var ansvariga för attacken och att den påstådda bombaren var psykiskt sjuk, vilket enligt skribenten är vanligt, då misstänkta terrorister ska ha för vana att utnyttja de mentalt labila för att utföra sina dåd. Huruvida detta stämmer eller ett uttryck för ryska nyhetsbyråers Politiska vinkling är oklart.
M-1 Challenge 49 går av stapeln imorgon, den 7 Juni. Kenny Garner och Shamil Abdurahimov möts i huvudevenemanget.
(Avbildad: Poster för M-1 Challenge 35)


