MMAnytt gör en djupdykning i matcherna som kommer hållas i Globen 6 april. I galans sista tillskott gavs chansen till en sjunde svensk deltagare, som får en andra chans efter medverkan i The ultimate fighter.
Tor Troeng, Sverige (15-4-1)
Kungen av tålamod lever upp till varenda fördom man kan tänkas ha om norrlänningar. Lågmäld, metodisk och ointresserad av drama. Troeng är den mest rutinerade fightern av UFC-svenskarna, både räknat i matchantal och tid i sporten, men gör ingen stor sak av detta faktum. Under femton år har frontfiguren för Ren Yi sakta men säkert etablerat sin plats på världskartan. Förlusterna har endast skett mot meriterade namn, två UFC-veteraner, en Prideprofil och Polens främste stjärna Khalidov. Fightingstilen är effektiv och genomtänkt utan risktagande, personligheten är dämpad och ren från drama. Att Troeng vid sidan om burkampen skaffat sig en högskoleutbildning och säkrat sin framtid, följer samma tongångar. Det här är en man som tänker, resonerar och agerar rationellt. Hälsosamt och vettigt, men inte alltid vad fansen vill se. MMA är showbusiness som kräver känslosvall och dramatik för att engagera läktarna, och ofta har den förnuftige Troeng fått utstå en del kritik om att sakna den glöd och explosivitet man förväntar sig av en publikfavorit. Sådana klagomål har förstås ingen större effekt på 30-åringen från Umeå. ”The hammer” bankar sig fram enligt sin egen plan, med integriteten i behåll utan behov av att vinna popularitetstävlingar. Besvikelsen över att se Sveriges man i The ultimate fighter bli knockad i andra matchen, kom främst från svenska fans. Troeng själv verkade knappt berörd av nederlaget.
Adam Cella, USA (4-0)
Cella är liksom sin svenske motståndare, en man som vandrat den civiliserade stigen genom livet. Det finns ingen nattsvart bakgrund hos Cella, inga gatuslagsmål eller kamp för överlevnad. En helt vanlig snubbe som började träna kickboxning i vuxen ålder för att hålla sig i form, hittade en oväntad talang, varefter det rullade på. Cella har tagit en del respektingivande troféer i stående kamp, men det är ingen lång meritlista. Runt sex år i kampsport, varav två i MMA. Där det saknas rutin finns det mer naturbegåvning. Cella är inte bara vass med slag och spark, men också orädd och självsäker i buren. Motståndarna under den korta MMA-karriären uppvisar ett mindre tjusigt facit på 16-28, där tre av dem aldrig har vunnit en match. Cella behövde dock inte mer än ungefär sex minuters matchtid för att besegra hela gänget, vilket säger något. Mest känd för att ha stått på fel sida av Uriah Halls snurrande bakåtspark, är det lätt att glömma hur offensiv och framåt Cella var innan knocken i slutet av ronden. Oddsen för debuten i Globen är måhända inte muntra för den 27-årige amerikanen, men det lär inte yttra sig som tveksamhet. Cellas natur är snarare att gå efter Troeng aggressivt från start, utan rädsla för vad den erfarne svensken har planerat.
Prognos
Två helyllekillar som respekterade skolbänken och använder hjärnan både i och utanför buren. Två fysiskt likvärdiga idrottsmän som är så långt från street och tuffa attityder man kan komma, men vars framgångar talar för sig själva. Kvällens rökare? Inte troligt, men en kvalitetsmatch där Troeng har goda chanser att säkra sin framtid i UFC. Men då krävs det att norrlänningen inte underskattar Cellas underskattade slag, sparkar och killer instinct.



