Inför sitt första titelförsvar som dessutom blir ett skandinaviskt derby talade den danske welterviktsmästaren med MMAnytt om hur han känner inför stormatchen.
Danske Nicolas Dalby (12-0) ställde förra veckan upp för en intervju med MMAnytt gällande sitt kommande titelförsvar mot Mohsen Bahari (8-1) på Cage Warriors 74 på lördag.
”Vi har båda bakgrunder i strikingbaserade kampsporter, så jag tror det blir ett femronderskrig,” berättade dansken om deras publikvänliga fightingstilar. Det är ingenting han genuint hoppas på, men han vet att Bahari har vad som krävs för att kämpa på tiden ut.
Visserligen har Dalby inget emot att avsluta, vilket han trots allt gjort i majoriteten av sina matcher, senast när han knockade Sergei Churilov på CWFC 66 för att vinna titeln. Däremot så förbereder han sig helt enkelt på det värsta tänkbara scenariot, vilket i detta fallet är fem hårda ronder med den tuffa norrmannen.
”Jag förbereder mig alltid på det värsta och hoppas på det bästa, men jag tror det kommer gå tiden ut och att det blir ett krig.”
Just den tuffa inställningen som Bahari bär med sig in i buren ser Dalby som det största hindret.
”Han kommer framåt hela tiden, det ser jag som en av hans bästa styrkor…Han är också väldigt stark, det ska vi neutralisera på ett visst sätt.”
Hur kontrat man styrka? Enligt Dalby gör man det med fart och snabbhet, vilket han ser som sin största fördel i denna matchen.
Det återstår att se vilken skandinav som tar med sig bältet hem, Cage Warriors 74 äger rum i London på lördag den 15:e november.


