RAF 08: Merab Dvalishvili vs. Henry Cejudo äger rum den 19 april 2026 (svensk tid) i The Liacouras Center. Galan samlar flera stora namn från både MMA och brottning, med ett huvudmöte som redan har historia – och ett matchkort där flera profiler är mitt i stark form. I co-main event ställs Arman Tsarukyan mot Urijah Faber i ett generationsmöte.
Svenska tider – när börjar RAF 08?
RAF 08 sänds live från Philadelphia lördag 18 april kl. 20:00 lokal tid (ET), vilket motsvarar söndag 19 april kl. 02:00 svensk tid (CEST).
De första matcherna väntas börja direkt när sändningen startar. Huvudmatchen mellan Henry Cejudo och Merab Dvalishvili uppskattas starta omkring 04:30–05:00 svensk tid, beroende på matchernas längd tidigare under galan.
Bakgrund till galan
Real American Freestyle har snabbt etablerat sig som en plattform där MMA-stjärnor får visa hur bra deras brottning faktiskt är när allt annat plockas bort. Det har gjort att vissa fighters ser bättre ut än väntat – och andra får det betydligt tuffare.
Huvudmatchen bygger vidare på rivaliteten mellan Merab Dvalishvili och Henry Cejudo. När de möttes i UFC 298 var det Dvalishvili som vann på poäng efter att ha styrt matchbilden och varit den som konstant satte press.
Den matchen blev också uppmärksammad för ett ögonblick där Dvalishvili lyfte upp Cejudo och bar honom över oktagonen – något som snabbt spreds och förstärkte hans rykte som en av sportens mest intensiva fighters.
I co-main event fortsätter Arman Tsarukyan att vara en av de mest aktiva profilerna i organisationen. Han kliver in med ett facit på 3–0 i RAF under 2026 – och har vunnit sina matcher på ett övertygande sätt.
Han besegrade Lance Palmer med 10–0, vann en kontroversiell match mot Georgio Poullas med 5–3 och följde upp med en tydlig 9–3-seger i returmötet. Direkt efter slutsignalen i deras första möte utbröt ett stort bråk på mattan där Tsarukyan gick till attack mot Poullas, vilket ledde till att båda teamen stormade in och säkerhetspersonal fick ingripa. Tsarukyan menade efteråt att Poullas använt sig av “dirty wrestling”, bland annat genom att försöka peta honom i ögonen och bryta hans fingrar.
Matchen mot Urijah Faber kom till efter en sen ändring. Faber var ursprungligen bokad mot Cayden Henschel, men istället blir det nu ett generationsmöte mot en av de mest aktiva fighters i organisationen.
Faber gör sin andra match i RAF och är fortfarande ett stort namn, men vid 46 års ålder är det svårt att bortse från att han inte längre har samma fysik eller tempo.
Utöver toppmatcherna innehåller galan även namn som Kyle Snyder, som är olympisk guldmedaljör och flerfaldig världsmästare i brottning.
Matchkort – Huvudkort
- Lättvikt: Henry Cejudo vs. Merab Dvalishvili – Väntar
- Mellanvikt: Urijah Faber vs. Arman Tsarukyan – Väntar
- Lätt tungvikt (titelmatch): Kyle Snyder (c) vs. Rizabek Aitmukhan – Väntar
- Cruiservikt: Aeoden Sinclair vs. Zahid Valencia – Väntar
- Tungvikt: Anthony Cassioppi vs. Shamil Sharipov – Väntar
- Dam flugvikt (titelmatch): Helen Maroulis (c) vs. Alexis Janiak – Väntar
- Fjädervikt: Anthony Ashnault vs. Real Woods – Väntar
- Mellanvikt: Joey Blaze vs. Jason Nolf – Väntar
- Fjädervikt: Johnni DiJulius vs. Vladimer Khinchegashvili – Väntar
- Lättvikt: Cayden Henschel vs. Lance Palmer – Väntar
- Fjädervikt: Jordan Oliver vs. Michael Vanschenkbrill – Väntar
- Bantamvikt: Lucas Byrd vs. Darian Cruz – Väntar
Läs dagens top artiklar här:
- Svenskättade Cub Swanson avslöjar: ”Jag gick matchen sjuk”
- Sean Stricklands chans mot Chimaev: ”Om någon kan göra det är det han”
- Kevin Holland: ”Jag avslutar honom nästa gång”
- Michael Bisping: ”Hämnd serveras bäst helt jävla iskall”
- Dana White stoppar Chimaev–Strickland-möte
Kort analys
Det som gör huvudmatchen intressant är att vi redan sett hur Merab Dvalishvili kan vinna – men frågan är om han kan få det att se likadant ut i ett annat format. Hans tempo och press är fortfarande hans största vapen, och lyckas han få matchen att gå i det tempot blir han svår att hantera.
Samtidigt sker mötet i en miljö som ligger närmare Cejudos bakgrund. Han tog OS-guld i brottning 2008 i Peking, har även VM-guld på juniornivå och var länge en av USA:s främsta brottare.
I co-main event är Arman Tsarukyan den som kommer in med tydligast momentum.
Mot Urijah Faber handlar mycket om starten – får Tsarukyan tidig kontroll och sätta tempot blir han svår att stoppa. Faber behöver bryta rytmen direkt, annars talar det mesta för att Tsarukyan styr matchen.
Följ oss på Instagram, Facebook och YouTube för fler nyheter, exklusiva intervjuer och highlights!


