Det har varit en händelserik påskhelg, då huvudmatchen för UFC 223 ändrats med cirka en veckas varsel efter att lättviktsmästaren Tony Ferguson skadat sig inför försvaret mot Khabib Nurmagomedov. Det har sedan dess blivit klart att UFCs obestridda fjäderviktsmästare Max Holloway nu hoppar in för at ersätta Ferguson i vad som förblir en spännande matchning som avrundar galan.
Både Nurmagomedov och Holloway befinner sig i New York i dagsläget för UFC-galan, som äger rum i Brooklyn, och de låter inte deras kommande match hindra dem från att klara av vikten tillsammans – endast någon meter ifrån varandra.
https://www.instagram.com/p/BhFvk5fHY3p/?taken-by=juraze
Holloway var själv tvungen att ställa in sitt första titelförsvar mot Frankie Edgar förra månaden på grund av en skada. Nu drygt en månad efter att skadan satte stopp för matchen kommer hawaiiern att stiga in i buren på sex dagars notis. Holloway ser dock detta som en chans som kommer en gång i livet, vilket motiverade hans val att ta matchen. UFCs vd Dana White har gått ut med att han aldrig mer planerar att boka om den otursamma matchning Ferguson vs Nurmagomedov, men den sistnämndes tränare hoppas på att det blir femte gången gilt då herrarna fortfarande har mycket ouppklarat.


