Sean Brady imponerade stort på UFC Fight Night 255. I huvudmatchen besegrade han forne Mästaren Leon Edwards via submission i fjärde ronden. Fram till avslutet vann Brady samtliga ronder då han dominerade “Rocky” på marken.
Sean Brady sågar Leon Edwards
Sean Brady blev den första att någonsin avsluta Edwards och kommer höjas till toppen av welterviktens ranking. Han tror att den forne mästaren tänkte på fel saker inför matchen. Edwards pratade mycket om sin förlust mot Belal Muhammad och en returmatch under veckan. Brady tycker att det var ett misstag.
”Jag tror att han var för orolig för Belal. Han var för orolig för hur lång jag är, han var för orolig för en massa andra saker som inte spelade någon roll, och det syntes ikväll. Han blev rökt. Han borde ha varit mer fokuserad på den här matchen,” sa Brady efter matchen.
”Leon gillar att vara en vacker striker. Han gillar att ha sitt avstånd och få saker att gå på sina villkor. När de börjar gå utanför hans villkor gör han dumma saker som att skjuta på mig. Och då går det nerför därifrån.”
Brady vill ha en titelmatch
Belal Muhammad kommer att försvara sitt bälte på UFC 315 mot Jack Della Maddalena. Den tänkta titelutmanaren var först Shavkat Rakhmonov. Han var redan bokad att möta Muhammad på UFC 310 men mästaren behövde lämna återbud på grund av skada. Rakhmonov slogs istället mot Ian Garry och kammade hem ett enhälligt domslut som gav honom en biljett till nästa titelmatch. Han drabbades däremot också av skada och skulle inte vara redo att slåss den tionde maj, då UFC 315 går av stapeln.
Vem som än vinner huvudmatchen på UFC 315, kommer med största sannolikhet försvara sitt bälte mot Rakhmonov. Brady vill däremot gå om “Nomad” i kön. Han tycker att han har ett mer imponerande matchfacit nu när han har dominerat en tidigare mästare.
Leon Edwards andra raka förlust
Efter att ha gått obesegrad i 13 matcher har Edwards nu förlorat två raka. Han förlorade först ett enhälligt domslut mot Belal Muhammad. Han vann då två ronder på två av domarnas matchkort. Förlusten mot Brady var en överkörning. Han förlorade de tre första ronderna och blev dominerad i två av dem för att sedan bli avslutad i fjärde. Nu kommer det vara en lång uppförsbacke om forne mästaren ska återta sin titel.
Vad ska Brady och Edwards göra härnäst?
UFC Fight Night 255 rörde om i welterviktsgrytan. Nu är Sean Brady på gränsen till en titelmatch medan Leon Edwards står framför en brant uppförsbacke. Vad vill du se dem göra härnäst?


