Det står nu klart att vi inte kommer att få se en match mellan topprankade Yoel Romero och Paulo Costa. Trots att UFC sade att matchen var färdigställd så kunde kubanen Romero i dagarna avslöja att han fortfarande var skadad från sin titelmatch mot Robert Whittaker och inte skulle kunna tävla på en lång lång tid.
Yoel Romero är skadad – Deltar inte under UFC 230
UFC 230: Costa vs. Junior?
Per dagsdato så står Costa utan motstånd men det behöver han inte göra länge, redan nu har Antonio Carlos Júnior, mer känd som ”Shoeface”, gjort det klart att han är redo att ersätta Romero.
Hey @BorrachinhaMMA ! Let me fill in for Romero! Lets let the world see how our sparring used to go!!! @ufc @danawhite @Mickmaynard2
— Cara de Sapato (@caradesapatojr) August 21, 2018
”Shoeface” är inbokad att möta Elias Theodorou den 22 september men en match mot Costa vore helt klart att föredra då Costa är ett stort namn som fått mycket uppmärksamhet den senaste tiden.
Både Costa och ”Shoeface” har samlat ihop imponerande vinstsviter den senaste tiden. Costa är fortfarande obesegrad med tolv raka vinster varav fyra är i UFC. Han var senast i buren då han avslutade Uriah Hall i juli. Costa har avslutat alla sina motståndare och endast en via submission.
”Shoeface” Junior har i sin tur fem raka segrar och har avslutat fyra av dem via submission. Han vann senast mot Tim Boetsch i april.
Skulle du vilja se Costa möta ”Shoeface”?


