På UFC 323 möttes lättviktarna Chris Duncan och Terrance McKinney i en match som lovade att bli explosiv – och levererade på alla fronter. McKinney gick in med explosivitet som sitt varumärke, men det var Duncan som stod för kvällens kanske mest oväntade avslut. Här följer dramatiken rond för rond!
Chris Duncan vs Terrance McKinney – Livekommentering rond för rond
Matchinformation
-
Viktklass: Lättvikt (70,3 kg)
-
Antal ronder: 3 x 5 minuter
-
Resultat: Chris Duncan besegrar Terrance McKinney via submission
-
Metod: Anaconda choke
-
Tid: 2:30 i rond 1
-
Domare: Mark Smith
Rond 1 – Kaos från start till slut
McKinney öppnade som väntat – aggressivt och med full fart. En hård knä träffade Duncan redan i inledningen, följt av ett flertal slag som skakade skotten. Duncan såg ut att vara i trubbel flera gånger men höll sig kvar i matchen med smart defensiv och kontringar.
Efter en vild sekvens vände Duncan med en brutal armbåge som skakade McKinney rejält. Amerikanen tappade orienteringen, och Duncan tog tillfället i akt – först med slag, sedan med en tight anaconda choke som tvingade fram en snabb klapp. Matchen var över – på under tre minuter!
Ronden till: Chris Duncan (avslut)
Resultat
-
Vinnare: Chris Duncan
-
Metod: Submission (anaconda choke)
-
Tid: 2:30 i rond 1
-
Domare: Mark Smith
“Chris Duncan besegrar Terrance McKinney via anaconda choke vid 2:30 i rond 1.”
Segerintervju – Chris Duncan: “Problem by name, problem by nature!”
Efter vinsten intervjuades Duncan av Joe Rogan, där han med stark känsla uttryckte sin stolthet:
“Problem by name, problem by nature, baby!”
Han hyllade McKinney som en “absolut djurisk motståndare”, och förklarade att han visste vad som väntade:
“Vi visste att han skulle komma ut stenhårt. Jag var redo för det.”
Duncan underströk att många inte känner till hela hans potential, och hyllade sitt team på American Top Team.
Sedan delade han en personlig berättelse som rörde publiken djupt:
“Jag förlorade min mamma dagen innan min första MMA-match någonsin. Men jag klev in ändå och slogs. Det är hjärta – det kan du inte lära någon.”
Kort om matchen
Trots McKinneys explosiva inledning visade Duncan kyla, tålamod och styrka. Med en avgörande armbåge vände han matchen, och säkrade en submissionseger som nu markerar hans fjärde raka vinst. UFC:s lättviktsdivision har fått en ny spelare att räkna med.
Vad tycker du?
Är Duncan redo för ett topp-15-namn i lättvikt? Kommentera nedan och följ MMAnytt för fler matcher från UFC 323!
DUNCAN GOES ANACONDA FOR THE WIN ???@TheProblem155 sinks the submission to get the win in under 3 minutes!
[ #UFC323 | LIVE NOW on @ESPN PPV ] pic.twitter.com/9AygqjyNGt
— UFC (@ufc) December 7, 2025
PROBLEM BY NAME, PROBLEM BY NATURE ?@TheProblem155 is on an absolute tear!
[ WATCH #UFC323 LIVE on @ESPN PPV ] pic.twitter.com/q6JAElhYAR
— UFC (@ufc) December 7, 2025


