
En av de bästa galorna på länge i mitt tycke med en hel drös intressanta fighter. För oss svenskar är det så klart väldigt kul att åter se David Bielkheden i UFC, han får dock en tuff uppgift i att knäcka Kanadicken Bocek på Kanadensisk mark. Men om han uppvisar samma explosivitet och styrka, denna gången främst stående, kan vi denna kväll få se början på något riktigt stort i svensk sporthistoria. Jag räknar med att slå regerande mästaren Stefan och ta tillbaka titeln med dessa tips:
Anderson Silva Vs. Thales Leites
Nu när det faktiskt finns en hel del relevanta matchningar för Silva i en division som länge varit en av UFC:s svagaste, möter han istället talangfulla men tämligen oförtjänta Leites. Silva bör, om han vill visa att han verkligen hör hemma i p4p-toppen, möta Nate ”The Great”, Okami eller Maia och inte för tredje gången i rad gå en fight mot någon som inte förtjänar det. Leites största merit är vinsten över Marquardt, som trots hjälp av poängavdrag blev delad, senast såg vi honom strypa ut ensidiga (ultimate)boxaren Drew McFedries. Ingen av dessa vinster är något som imponerar tillräckligt mycket för att han ska få en titelfight före exempelvis Okami.
Att Leites inte förtjänar chansen att ta bältet betyder förstås inte att han är helt chanslös, men ingen kan förneka att det skulle vara en ordentlig skräll om han besegrade Silva. Leites har vass BJJ men jag tror ändå att han får mycket svårt att fånga Silva i något, och stående kommer han att vara helt utklassad, få MMA-utövare har den precision som ”The Spider” uppvisar. Silva blev ju visserligen ”mountad” av Travis Lutter, vilket talar för Leites som ska vara bättre än Lutter vad gäller ren BJJ. Dock kunde Silva med hjälp av sina långa ben ta sig hur den situationen med Lutter för att sedan avsluta honom med en triangel, och han kommer att hantera Leites BJJ på samma sätt, dock med skillnaden av avslutet kommer stående i andra ronden.
Silva vinner via slagserier med kirurgisk precision.
Chuck Liddell Vs. Mauricio Rua
Vad ska man idag tro om den en gång så hyllade ”Shogun”? Förlusten mot Griffin kan förklaras med skador och UFC-premiärnerver, men den svårvunna segern mot en av sportens tröttaste gamlingar är svårare att bortförklara. En Coleman som står med händerna vid midjan och flåsar som en tuberkulos-patient ska inte vara några problem för ”Shogun”, om det inte vore för det att han själv var nästan lika trött. På pappret har Rua betydligt mer i sin arsenal och är klart yngre än Chuck men en trött Rua kommer att ha svårt att undvika Chucks högernäve.
Jag kommer dock ge ”Shogun” en sista chans att ta sig samman och återigen bli den topp-fighter han än gång var. Chuck börjar, trots att han envist hävdar att han bara ”got caught”, bli gammal. Han är inte lika snabb längre och har en svagare haka än tidigare, detta gör honom ensidigt inriktad på det där punch-out-slaget, vilket ger en hungrig Rua chans att kick-boxa ut ”Ismannen”. Rua säger sig ha tränat specifikt för Chucks stil, vilket kommer ge resultat i form av en mer sansad taktisk boxning än vad Chucks kontringsstil klarar av. Fighten avgörs stående och går inte längre än till andra ronden.
”Shogun” hämnas sin gamla vapenbroder Wand genom knock i andra ronden.
Krzysztof Soszynski Vs. Brian Stann
Soszynski har en hel del erfarenhet, inte bara som fribrottare, utan också som MMA-utövare. Han har varit med i TUF och blivit uppklådd av Ben Rothwell två gånger i IFL, där han tränades av Bas Rutten. Han har tjugofem MMA-fighter i bagaget och tränar med Dan Hendersons gren av Team Quest. Som fighter behärskar han alla aspekter av sporten utan att exelera på något område. Man kan säga att Soszynski är en habil fighter som aldrig kommer att bli mästare.
Mot sig har ”det polska experimentet” Brian Stann som tidigare, innan han förlorade mot Cantwell, var lättungviktsmästare i WEC. Han har kraft i slagen och är tuff men i fighten mot Cantwell såg vi att han inte riktigt har den där kompletta arsenalen av slag och sparkar som behövs för att kunna tävla på den allra högsta nivån.
Polackens erfarenhet och större arsenal kommer att fälla avgörandet och sända ännu en WEC-veteran tillbaka till ritbordet.
Cheick Kongo Vs. Antoni Hardonk
Kongo är kraftfull och explosiv med både slag och sparkar men har haft en del problem med att hantera mark-kampen. UFC gillar Kongo och ger honom därför motstånd som tillåter honom att visa upp sina färdigheter stående, och därför blir denna fight en av de mest förutsägbara på denna gala: båda kommer välja att stå och snart kommer det visa sig hur Kongos kick-boxning är bättre än Hardonks.
Kongo via TKO, next can please!
Steve Cantwell Vs. Luiz Cane
Cantwell imponerade när han tog WEC-titeln från Stann med sina effektiva slagserier och tunga kroppsslag, han har dessutom klart godkänt BJJ. Problemet för Cantwell är dock att Cane har en riktigt bra haka, är stark samt har en grym GnP. Cantwell har potential men mot Cane kommer han inte att räcka till. Det ska bli intressant att se hur långt Cane kan gå i en av UFC:s tuffaste divisioner.
UFC>WEC


