Natten till söndag går UFC Fight Night 32 av stapeln på Goiania Arena i Brasilien. Huvudevenemanget är ett laddat lätt tungviktsmöte mellan de härdade forna mästarna Vitor Belfort och Dan Henderson. Dessutom kommer den inofficiella finalen till TUF: Brazil att ta plats mellan Cezar ”Mutante” och Daniel Sarafian. MMAnytts redaktionstips för huvudkortet till UFC Fight Night 32 finner ni nedan.
Lätt tungvikt: #2 Vitor Belfort vs. Dan Henderson #6
Visst är detta en underlig matchning? Vitor Belfort är rankad på andra plats i mellanvikt och riskerar nu allt hårt arbete i den divisionen för en match mot Dan Henderson, som kommer från två raka förluster, i lätt tungvikt. Hur som helst så är det en spännande match och en som bäddar för avslut, och som har kallats ”The TRT battle of the year” av vissa fans.
Gällande ren, brutal knockoutkraft så är det svårt att inte ge Henderson en fördel. Hans kända ”H-Bomb” sänker de flesta den träffar, Belfort lär också fällas av den om han får smaka på amerikanens näve. jag skulle även ge en fördel till Henderson gällande haka, då han aldrig har knockats i sin karriär trots ett stort antal hårda slag. Belfort är snabbare, jag ger honom en knapp fördel i kondition och dessutom är brassens striking absolut inte att leka med.
Jag har svårt att föreställa mig att Belfort knockar Henderson, däremot kan jag föreställa mig det omvända scenariot. Om något vinner på knockout kommer det med största sannolikhet vara Henderson, det kommer också förmodligen vara hyfsat tidigt i matchen. Desto längre matchen går desto mer gynnar det Belfort, som jag tror kommer att tävla smart för att ta hem segern.
Efter att ha tröttat ut Henderson i tre ronder så träffar brassen med en spektakulär spark som sänker Henderson. När amerikanen försöker resa sig upp tar Belfort tag i hans hals och tvingar en skakad ”Hendo” till att klappa ut.
Vinnare: Vitor Belfort via submission, rond 4
Mellanvikt: Cezar Mutante vs. Daniel Sarafian
Dessa mellanviktare skulle ha möts på finalen av The Ultimate Fighter: Brazil, men Daniel Sarafian tvingades dra sig ur på grund av en skada. Cezar ”Mutante” Ferreira slog semifinalisten Sergio Moraes i finalen och sedan Thiago Santos på submission tidigt i den första ronden. Sarafian fick det något tuffare i form av en domslutsförlust mot CB Dollaway som vann bägge herrarna ”Fight of the Night”-bonusen, och sedan en snabb submissionvinst över Eddie Mendez.
Detta är en spännande match mellan två hårdhänta fighters som också har bra brasiliansk ju-jutsu och liknande erfarenhet. Sarafian har varit något mer vårdslös i sina matcher, intensiv, explosiv, och även om det gynnat honom som det gjorde när han knockade Moraes i semifinalen av TUF: Brazil så har det även kostat honom. Mer kontroll hade hjälpt honom mot Dollaway, det hade gynnat honom mot ”Mutante”. Ferreira är något mer teknisk, ungefär lika hårdhänt och med fler knockoutvinster.
Detta är en jämn match som är en stark kandidat för galans bästa match. Efter att ha skakats i den första ronden återhämtar ”Mutante” sig och för matchen på ett tekniskt och taktiskt sätt.
Vinnare: Cezar ”Mutante” via domslut
Lätt tungvikt: Rafael ”Feijao” Cavalcante vs. Igor Pokrajac
Explosivt lätt tungviktsmöte mellan Rafael Fejao och den gästande kroaten Igor Pokrajac. Denna matchen lär inte gå till domslut, jag hade inte satsat mitt hus på det eftersom allt kan hända i MMA, men jag hade blivit väldigt förvånad om denna matchen gick till poängdomarna.
Bäggge fighters gillar att stå, föra matchen på fötterna och helst avsluta på knockout. Med 24 knockoutvinster mellan dem så finns det en god chans att en av dem får avsluta som han vill.
Jag måste erkänna att jag inte varit helt övertygad av Cavalcante. Domarinsatsen i matchen mot Muhammed Lawal har diskuterats, då Lawal inte fick utnyttja sina nertagningar fullt. En No Contest på grund av otillåtna substanser följt av en knockoutförlust mot Thiago Silva och ”Feijao” befinner sig i ett scenario där han måste vinna. Det gör även Pokrajac, som endast vunnit en av hans fyra senaste matcher.
Av någon anledning så påminner hjärtat mig om Mirko ”Cro Cop” Filipovic storhetstid i Pride, och jag tror helt enkelt att han kommer vilja säkra den UFC-karriären han jobbat hårt för att behålla. Trots några farliga stunder så hänger Pokrajac kvar, och sänker Cavalcante med en överraskande krok.
Vinnare: Igor Pokrajac via teknisk knockout, rond 3
Weltervikt: Paulo Thiago vs. Brandon Thatch
Jag gillar Paulo Thiago. Han är tuff, en medlem av den fruktade polisstyrkan BOPE, och hans ögonbryn är verkligen inte att leka med. Med det sagt så är detta en tuff match han har framför sig. Brandon Thatch är glödhet, och ett stjärnskott på väg upp i divisionen. Med ett matchfacit på 2-4 i sina sex senaste UFC-matcher så är detta en viktig match för Thiago, han kan mycket väl ryka vid ytterligare en förlust.
Thatch är explosiv, stark, och har avslutat nio raka matcher i den första ronden (!), vilket talar ett tydligt språk. Han körde över Justin Edwards i sin UFC-debut, och trots hur tuff han är så har jag svårt att föreställa mig ett sätt som Thiago kan vinna på.
Vinnare: Brandon Thatch via knockout, rond 1
Weltervikt: Santiago Ponzinibbio vs. Ryan LaFlare
Likt Daniel Sarafian så tvingades TUF: Brazil 2-finalisten Santiago Ponzinibbio att dra sig ur finalen av serien på grund av en bruten hand. Den obesegrade amerikanen Ryan LaFlare välkomnar argentinaren till oktagonen. LaFlare kommer från en något sömnig domslutsvinst över Benny Alloway i sin UFC-debut, men lär vilja imponera i sitt andra framträdande.
De flesta obesegrade fighters får en dag smaka på den första bittra förlusten. Ponzinibbio har en talang för avslut, vilket LaFlare egentligen också har. Jag har dock en känsla av att Ponzinibbio kommer kunna hitta distansen, undvika nertagningarna och föra matchen.
Vinnare: Santiago Ponzinibbio via teknisk knockout, rond 2
Fjädervikt: Rony ”Jason” Bezerra vs. Jeremy Stephens
Detta lär bli en oerhört rolig match mellan två tuffa fighters som gillar att göra matchen smutsig och hård. Brassen Rony ”Jason” Bezerra kommer från tre raka vinster i UFC, senast en submissionvinst över Mike Wilkinson. Jeremy Stephens gjorde sin fjädervikts-debut mot Estevan Payan i sin förra match, och vann ett enhälligt domslut i den blodigaste matchen jag skådat på tv sedan gladiator-serien Spartacus: Blood and Sand. Efter att Stephens var färdig med Payan så såg oktagonen ut som en brottsplats, och fjäderviktsdebuten var ungefär lika lyckad som den var blodig.
”Jason” är duktig, allsidig och hans jason-mask är charmig och rolig. Han har dock inte mött en fighter av Stephens kaliber i UFC. Wilkinson och Sam Sicilia i all ära, men Stephens har mött många av lättviktens bästa fighters. Det är få som är lika tuffa och härdade som Stephens, som jag tror kommer att överväldiga Bezerra i de senare ronderna.
Vinnare: Jeremy Stephens via teknisk knockout, rond 2














