UFC Fight Night 53 går av stapeln i Globen imorgon, nedan kan ni läsa den andra halvan av redaktionstipset inför galan. Dela gärna med er av era egna tips i kommentarsfältet – Vilka vinner på lördag?
Weltervikt: #12 Gunnar Nelson vs. Rick Story
I huvudevenemanget på UFC Fight Night 53 ställs det isländska fenomenet Gunnar Nelson mot den tuffa amerikanska veteranen Rick Story. Många ser Nelson som en given vinnare, men enligt mig är det inte så enkelt.
Story sätter en press och ett tempo som många har svårt att klara av. Han är dessutom oerhört svår att sänka och avsluta. Nelson är som bäst när han får bestämma distansen, men frågan är om han kommer kunna göra det om han pressas bakåt.
Med det konstaterat så anser jag Nelson vara på en annan nivå. Vare sig det är på marken eller på fötterna ser jag islänningen som mer teknisk, och även om han inte har samma råa kraft som amerikanen så kommer teknik alltid att övervinna styrka. Story är oerhört svår att avsluta, men det kommer inte hindra Nelson från att ta hem segern.
Vinnare: Gunnar Nelson via domslut
Fjädervikt: Akira Corassani vs. Max Holloway
I en spännande fjäderviktsmatch ställs den svenska TUF-veteranen Akira Corassani mot den gästande hawaiiern Max Holloway. Det är knappast en enkel matchning för Corassani men samtidigt är det ett tecken på att UFC har förtroende för honom, med tanke på vilka han bokats för match mot den senaste tiden.
Det är knappast någon hemlighet att Holloway är en stående fighter som är som mest bekväm på fötterna. På marken lär Corassani vara snäppet vassare, och även om det inte nödvändigtvis räcker för att låsa ut Holloway direkt, så lär det räcka för att säkra segern.
På fötterna är Corassani utan tvekan kapabel, han hade utan tvekan kunnat vinna matchen stående om han använder sig av rätt tekniker, men markspelet lär bli avgörande.
Vinnare: Akira Corassani via domslut
Lätt tungvikt: Ilir Latifi vs. Jan Blachowicz
Malmöiten Ilir Latifi går sin fjärde match i UFC mot polacken Jan Blachowicz, som äntligen gör sin UFC-debut.
Latifi kommer från två raka avslut i UFC medan Blachowicz kommer från vinster över fyra UFC-veteraner. Polacken tror sig vara bättre stående, men även om det stämmer så lär det inte uppvisas. Latifi är en extremt duktig och framförallt stark brottare, som inte lär ha problem med att få ner Blachowicz. Den sistnämnde är en kompetent grappler, men med en så kraftfull fighter ovanpå sig så lär ett avslut komma förr eller senare.
Vinnare: Ilir Latifi via submission, rond 2

Den nye svenske stjärnan Niklas Bäckström går sin efterlängtade andra match i UFC, ngot organisationen byggt upp gott om intresse för. Efter den imponerande vinsten över Tom Niinimäki har han hamnat på radarn för många, nu tar han emot britten Mike Wilkinson.
Inför matchen berättade Bäckström att han ansåg att Wilkinson behövde en hjälteinsats för att vinna, ett påstående jag är mån om att hålla med om. Jag ser Bäckström som bättre vart matchen än hamnar, och det lutar mot ännu ett avslut för den iskalla norrlänningen.
Vinnare: Niklas Bäckström via teknisk knockout, rond 1










