Den före detta NBA-giganten (i dubbel bemärkelse) har tidigare uttryckt en önskan om att möta Hong Man Choi i sin kampsportsdebut. Shaquille O’Neal berättar för en sportpanel att han ”skulle klara mig 45 sekunder mot Ronda Rousey. Den numera pensionerade NBA-liraren, Charles Barkley såg då ett ypperligt tillfälle att klämma in ett sexskämt, och gjorde det.
Det var under den populära paneldiskussionen ”Inside the NBA” där två före detta NBA-spelare, Shaquille O’Neal och Charles Barkley diskuterade basket med en massa andra panelmedlemmar. Plötsligen kommer MMA upp på tal, mer specifikt, UFC-mästaren i viktdivisionen bantamvikt, Ronda Rousey (som återvänder till octagonen i UFC 190 för att försvara sitt bälte mot Bethe Correia). Och Shaquille O’Neal utmanade henne:
”I can last 45 seconds with Ronda Rousey. Set it up!”. Charles Barkley såg sin chans att skämta om det ”Shaq” sa och tog vara på möjligheten:
”There was a joke there. But I’m gonna let it go.”
Det verkar inte som att någon i panelen kopplar direkt, men när Shaq började förstå skämtet brast hela panelen med 46-medlemmar ut i skratt och Shaquille O’Neal ändrade sig snabbt och sa att han inte alls skulle klara 45 sekunder med Ronda Rousey i Ringen.
Kul.


