Den 9 augusti dyker det upp en ny serie på den amerikanska kanalen Investigation Discovery – Big Law: Deputy Butterbean. Serien i sig är helt enkelt MMA-fightern och kickboxaren Eric ”Butterbean” Esch som blir polis för att sedan åka runt tillsammans med hans partner Adam Hadder i Jasper, Alabama och lösa brott.
Denna serie kommer i första hand antagligen inte att komma till Sverige, men blir den populär nog och att tillräckligt många tjatar på Discovery så kanske vi kan få en ändring på det.
Det här är inte första gången som en MMA-fighter agerar polis, då bland annat Forrest Griffin, Big John McCarthy och flera andra varit polis tidigare i sin karriär. Men det är än så länge bara Butterbean och Tim Sylvia som gått tillbaka till yrket.


