Raoni Barcelos låg medvetslös i buren medan UFC-personalen rusade fram och huvudmatchen mot Raul Rosas Jr. fick ett slut som överskuggade allt som hade hänt under de föregående ronderna. Efter sjukhusvistelsen och ett dygn av oro har brasilianaren nu själv brutit tystnaden. Beskedet är det tydligaste hittills – men orsaken till kollapsen är fortfarande okänd.
Barcelos första egna ord efter skräckscenerna
Bilden UFC Brasil publicerade föreställde Raoni Barcelos stående i sin vita matchtröja. Under inlägget, där organisationen informerade om hans medicinska tillstånd efter UFC Vegas 121, dök ett svar upp från mannen som hela MMA-världen väntat på att höra från.
Barcelos skrev själv.
– Hej allihopa. Jag vill bara berätta för er att jag mår jättebra, och så snart jag kan kommer jag att skicka en video till er alla.
Orden kom efter en huvudmatch där den sportsliga dramatiken plötsligt blivit sekundär. Den 39-årige bantamviktaren hade gått in i den femte ronden med ledning på domarnas poängkort och var på väg mot en tung seger över Raul Rosas Jr. Bara minuter återstod när Barcelos plötsligt förlorade medvetandet och föll ihop.
Någon offentlig förklaring till vad som orsakade episoden har ännu inte presenterats av UFC eller Barcelos team.
Det gav hans första egna meddelande en särskild tyngd.
– Tack så otroligt mycket för all kärlek, allt stöd och alla böner. Jag lovade en fantastisk match och jag höll det löftet, skrev Barcelos.
Han avslutade med ett tack till människorna runt omkring honom.
– Tack Gud, och tack till alla som kämpade tillsammans med mig, både inne i och utanför den där buren.
En seger försvann på några sekunder
Det hade varit en kväll där Barcelos länge tycktes skriva en helt annan historia.
Mot Rosas, en av UFC:s mest uppmärksammade unga bantamviktare, hade veteranen byggt upp ett försprång genom fyra ronder. När slutsignalen närmade sig låg möjligheten till ännu en UFC-seger framför honom. Matchen hade blivit en kraftmätning mellan erfarenhet och ungdom, och Barcelos hade gett sig själv chansen att lämna Meta APEX med resultatet han hade arbetat mot.
Allt förlorade betydelse när han blev liggande.
Rosas uppmärksammade situationen, domaren bröt matchen och medicinsk personal tog sig in i buren. Barcelos fördes från arenan och vidare till sjukhus för undersökningar. UFC uppgav efteråt att han var stabil, vaken och kontaktbar med full rörlighet efter bland annat datortomografi och en mer omfattande medicinsk bedömning.
Frågan som fanns kvar gick ändå inte att besvara: varför hade han kollapsat?
Det är fortfarande den medicinska osäkerheten som hänger över efterspelet. Varken Barcelos egen uppdatering eller informationen från hans team innehåller någon fastställd diagnos.
Davi Ramos lugnade fansen
Redan timmarna efter matchen hade huvudtränaren Davi Ramos försökt ge en bild av situationen från Las Vegas. Hans besked var betydligt lugnare än scenerna inne i buren.
– Raoni mår bra. Han har alla sina sinnen, han rör på benet, armen och handen. Han är vid medvetande, han pratar och allt är bra med honom.
Ramos berättade att Barcelos genomgick fortsatta tester och att teamet hoppades att fightern snart själv skulle kunna kommunicera med omvärlden.
– Jag ville berätta det här så att alla kan vara lugna. Fortsätt be för honom. Han genomgår alla tester som är standard i en sådan här situation.
Tränaren betonade också att Barcelos behövde vila efter det som inträffat. Någon tidsplan för en eventuell återgång till träning eller tävling presenterades inte.
– Han kommer att behöva vila på grund av det som hände, men om Gud vill kommer allt att bli bra. Han kommer snart vara här med oss och prata med er.
Nu har den delen av löftet redan infriats.
Barcelos korta kommentar under UFC Brasils inlägg är inte den fullständiga medicinska förklaring som fortfarande saknas, men för första gången kommer orden direkt från honom själv. Formuleringen ”jag mår jättebra” står i skarp kontrast till bilderna från buren, där hans kropp plötsligt gav vika och hela huvudmatchen stannade upp.
Nästa besked blir viktigare än nästa fight
För Barcelos väntar nu en annan sorts ovisshet än den som brukar följa en UFC-match.
Det handlar inte om ranking, nästa motståndare eller hur nära han var att besegra Rosas. Innan någon sådan diskussion blir aktuell återstår frågan om vad som faktiskt hände under femte ronden och vilka besked de fortsatta undersökningarna ger.
Själv har Barcelos redan markerat att han tänker återkomma.
– Så snart jag kan kommer jag att skicka en video till er alla.
Efter ett dygn präglat av oro är det den mening många väntat på. Nästa gång Raoni Barcelos syns behöver han inte stå på andra sidan buren från en motståndare.
Det räcker att han står där själv.
Följ oss på Instagram, Facebook och YouTube för fler nyheter, exklusiva intervjuer och highlights!
View this post on Instagram


