Carlos Ulberg visade sin skicklighet mot Jan Blachowicz i UFC London. Efter att ha tagit en enhällig vinst önskar nu Ulberg en titelchans, med en potentiell match mot Ji?í Procházka som ett steg innan det sker. Hans imponerande vinstsvit på åtta raka vinster bevisar hans snabba utveckling.
Ulbergs strategi för att besegra Blachowicz
“Vi visste att han skulle komma ut tuff och exakt så som han gjorde,” sa Ulberg. “Han är väldigt bra på att få dig att slappna av. Han är bra på att sätta press [på dig] men inte göra så mycket. Han väntar bara på att du ska göra ett drag.”
Nästa steg för Carlos Ulberg
Medan ett potentiellt titelmatch mellan Magomed Ankalaev och Alex Pereira förväntas bli nästa steg för toppen av divisionen, anser Ulberg att han förtjänar en titelchans.
”Åtta raka vinster, den längsta vinstsviten i lätt tungviktsdivisionen,” sa han. ”Jag siktar definitivt på en titelchans i lätt tungvikt.”
En möjlig drabbning i nästkommande match skulle kunna vara Ji?í Procházka, som kommer från en vinst mot Jamahal Hill i januari. Ji?í är i dagsläget rankad tvåa l lätt tungvikt, och skulle defintivt vara Carlos Ulbergs största test hittills.
En snabb uppgång för “Black Jag”
Det har varit en relativt snabb uppgång för “Black Jag”. I sin debut förlorade Ulberg på knockout i andra ronden mot Kennedy Nzechukwu, efter att ha fått ett UFC-kontrakt via Dana White’s Contender Series.
Sedan dessa har Ulberg har förbättrats markant och byggt upp en vinstsvit som nu är en av de längsta bland aktiva fighters i organisationen – åtta raka vinster i divisionen för lätt tungvikt.
Kommer Carlos Ulberg att utmana för titeln i lätt tungvikt?
Carlos Ulbergs prestation i UFC London visar på både hans strategiska skärpa och förmåga att utvecklas snabbt inom sporten. Med åtta raka vinster är han nu ett namn att räkna med i lätt tungvikt.
Kommer han att ta steget till en titelmatch? Det återstår att se, men en sak är säker: Ulberg är nära toppen och hans resa är långt ifrån över.


