MMAnytt var på plats för UFC Fan Expo, som hölls på Mandalay Bay Convention Center den 5 och 6 juli i samband med UFC 162, och en av aktiviteterna under evenemanget var att UFC:s vd Dana White tog emot frågor både från fans och samlad press. På MMAnytts fråga när UFC återvänder till Sverige hade White klara besked.
– We will be in Sweden next year. We’ll be in Sweden next year for sure. [It’s] awesome out there, [a] great market, sa Dana White till MMAnytt.
White ställde frågan vem som önskades på matchkortet och när Alexander Gustafsson nämndes svarade han med ett leende och ett positivt svar.
I dagsläget har UFC planerat så pass långt fram att UFC 168: Weidman vs Silva II som kommer att hållas den 28 december är inbokad. Därmed kommer det att dröja ett bra tag innan UFC officiellt kommer att annonsera en gala i Sverige.


