Jon Jones har nyligen avslutat sin UFC-karriär, och nu kommer kritik från före detta mästaren Demetrious Johnson. Jones slår tillbaka och försvarar sig i debatten.
Jon Jones tillbaka mot ”Mighty Mouse”
För några veckor sedan meddelade UFC:s tungviktsmästare Jon Jones att han slutar med MMA. Därmed var det också slut på den långa diskussionen om en match mot interim-mästaren Tom Aspinall.
Istället för att hylla Jones för en fantastisk karriär, passade många fans på att håna honom en sista gång. De anklagade honom för att ha undvikit en match mot Aspinall.
Kort efter att han slutade, gjorde Jon Jones flera märkliga inlägg på sociala medier, vilket fick många fans att bli oroliga.
Jones slår tillbaka mot Demetrious Johnson i GOAT-debatten
Direkt efter att Jon Jones gick i pension, fick han många hyllningar från stora UFC-stjärnor som Anderson Silva och Khabib Nurmagomedov.
Men en som inte höll med var den tidigare mästaren Demetrious Johnson.
Han var förvånad över att Jones aldrig mötte Aspinall och sa nyligen igen att han inte tycker att Jones är den bästa fightern genom tiderna.
– Jag har alltid försvarat Jon Jones, sa Johnson i The Ariel Helwani Show.
– Jag tror verkligen att han är en av de bästa någonsin… Men när jag sätter mig ner och analyserar hans karriär, från hans första match i UFC till hela resan… Hur kan man kalla Jones en av de största någonsin när han har åkt fast i ett dopningstest?
– Vi kan ha två berg – ett med rena fighters, som mig, Georges St-Pierre, Khabib Nurmagomedov – och ett annat med fighters som har misslyckats i dopningstester… Det är bara fakta.
– Jag har aldrig åkt fast i ett test, Khabib har aldrig åkt fast, GSP har aldrig åkt fast… Vi har aldrig blivit fråntagna våra titlar, fortsatte Johnson.
Jon Jones svarar efter att ha blivit ifrågasatt i GOAT-debatten
Under hela sin karriär har Jones varit en av de mest frispråkiga i sporten, och även nu under pensionen fortsätter 37-årigen att slå tillbaka mot kritikerna.
– Vissa i de här poddarna verkar tro att MMA-fansen är dumma. De kastar runt ord som steroider och dopningstester, och tror att ingen kommer att kolla upp fakta. Det är en förolämpning mot lyssnaren, dopningsmyndigheterna, UFC och kommissionerna. Det är inte konstigt att vissa journalister inte ens får sätta sin fot på ett UFC-event, skrev Jones i ett inlägg på X.
Some of these podcasts think the MMA fan base is stupid. You throw the right words around like steroids or failed drug tests, and expect no one to actually do their homework. It’s really an insult to the listener, the drug testing agencies, the Ufc, the Commission. No wonder why…
— Jonny Meat (@JonnyBones) June 27, 2025
Läs också:
Jack Hermansson redo för comeback: ”Jag vinner via TKO”
Islam Makhachev berättar varför han lämnade ifrån sig lättviktsbältet


