Den kontroversiella boxaren Ricardo Mayorga har sin andra MMA-match inplanerad mot den ökända streetfightern Rene ”Level” Martinez den 27 juli på Omega MMA i Nicaragua.
Mayorga har hittills hunnit med en MMA-match sedan han lämnat sin boxningskarriär bakom sig. Den 39-åriga ex-boxaren gjorde en tumultartad MMA-debut i maj där han först orsakade kaos på invägningen, för att sedan vinna matchen via en extremt kontroversiell TKO. Men i slutändan fick han inte behålla vinsten, som ändrades till en No Contest, och samtidigt blev han avstängd i tre månader. Men eftersom den nya matchen inte sker i samma land, så kommer han nu att gå en match innan denna avstängning löpt ut.
Hans nya motståndare Level är en ökänd och meriterad streetfighter, som efter det övergått till professionell MMA. Han har sedan debuten i september 2009 hunnit med totalt fem matcher, uppdelat på fyra vinster och en oavgjord match. Under den tiden har han hunnit med både knockouter, submissions och två domslut till hans fördel. Utöver MMA-karriären har han varit ledare i en av Miamis mest ökända gäng Latin Syndicate.
Den kontroversiella matchen kommer nu att äga rum den 27 juli i Nicaragua.


