Youssef Zalal besegrade Josh Emmett på UFC 320. Efter sin vinst har han ställt in siktet på Lerone Murphy. I nuläget verkar det inte vara helt omöjligt att han kommer att få se sin önskan gå i uppfyllelse inom en snar framtid.
Youssef Zalal är inne på sina andra sejour i UFC
Marockanen Zalal är inne på sin andra sejour i UFC. Hans första sejour i organisationen varade mellan åren 2020-2022, och under den tiden skrapade han ihop en statistik på 3-3-1. Efter tre raka förluster följt av en oavgjord fick Zalal inget nytt kontrakt med UFC. Efter hårt arbete lyckades han dock hitta sin väg tillbaka och är nu 5-0 sedan återkomsten till UFC.
Vill slåss mot Lerone Murphy
På UFC 320 besegrade han Josh Emmett via submission redan i den första ronden. En enormt imponerande insats av Zalal som efter matchen uttryckte att han ville slåss om bältet, vilket kändes långsökt. Han verkade även själv tycka att det kanske var lite långsökt vilket gjorde att han ropade efter Lerone Murphy som plan B. En önskan som nu verkar kunna gå i uppfyllelse.
Youssef Zalal tror på en spännande fight
Det var snack om att Murphy skulle få nästa titelchans mot Volkanovski, men nu ryktas det om att UFC istället ger möjligheten till Movsar Evloev. Därmed öppnar det för en fight mellan Zalal och Murphy, precis det som marockanen bad om. I en intervju med MMA Junkie diskuterar nu Zalal situationen. Enligt honom kände han på sig att UFC inte ville ge titelfighten till Murphy.
– Det var därför jag ropade efter honom (Murphy). Jag tänkte ‘Jag tror inte att de kommer att ge matchen till honom’. Jag vill helst slåss före Ramadan, så det måste vara tidigt februari, sent januari. Vi får se, sade Zalal och fortsatte:
– Det (tuff motståndare i Murphy) är vad som är spännande med den här fighten. Jag har sagt att varje match jag tar är ett pussel, och det här är ett väldigt intressant pussel. Det är ett väldigt svårt pussel då han är väldigt teknisk, han påminner mig faktiskt om min egen stil, sade Zalal.
Sammanfattning och läsarfråga
Youssef Zalal ropade efter Lerone Murphy efter sin vinst över Josh Emmett på UFC 320. Nu, efter rykten om en titelfight mellan Volkanovski och Evloev, verkar det som att Zalal’s önskan kommer att gå i uppfyllelse. Vem har du som favorit i en fight mellan Zalal och Murphy?


