Fight-häng med MMAnytt: UFC Russia

FIGHT-HÄNG MED MMANYTT!Vi sänder live från Brainpunch Media-studion för att glo på #UFCMoscow, kröka och snacka skit - häng med!Har du några frågor, tankar eller funderingar - ställ dem i kommentarsfältet!

Publicerat av MMAnytt.se Lördag 15 september 2018

Fight-häng med MMAnytt: UFC Russia

✅ MMAnytts egna "Fight Companion" - nu på lördag! ✅ Vi sänder live under hela UFC Fight Night 136: Hunt vs. Oleinik! ✅ Fight-häng med MMAnytt: UFC, alkohol och skönt surr! 🔞

För första gången i MMAnytts historia kommer vi göra vår alldeles egna version av Joe Rogans ökända ”Fight Companion” – Fight-häng med MMAnytt – som debuterar nu på lördag klockan 16.30! Vi sänder live på Facebook och Twitch från BrainPunch-studion i Bålsta medan vi kollar på UFC Fight Night 136: Hunt vs. Oleinik, krökar och snackar skit.

Titta på livevideo från MMAnytt på www.twitch.tv

Deltagarna är:

  • Ashah Tafari:
    – Redaktör på MMAnytt
    – Med i MMAnytt-podden
    – Tidigare landslagsman och nordisk mästare i karate
  • Kenny ”Starfighter” Lindberg:
    – Legendarisk MMAnytt-läsare som hängt i kommentarsfältet sedan begynnelsen
    – Med i MMAnytt-podden och BrainPunch-podden
    – Tidigare svensk mästare i skägg
  • Andreas Källberg:
    – Bildproducent på MMAnytt-podden och BrainPunch-podden
    – Vår egna ”Young Jamie”
  • Alex Aval:
    – MMA-fan
    – Tränar kampsport

MMAnytts Sebastian Vendel-Martinez och Stefan Romare är på plats i Moskva, Ryssland för att sköta den seriösa rapporteringen medan vi andra släpper ner guarden och står för underhållningen. Tänk dig en 5-6 timmar lång korsning av MMAnytt-podden och MMAnytt SKÅL! – detta vill du inte missa!

UFC Fight Night 136: Hunt vs. Oleinik

Här är matchkortet för galan, som blir UFC:s första event i Ryssland:

Huvudkort (20.00):

  • Tungvikt: #8 Mark Hunt vs. #11 Aleksei Oleinik
  • Lätt tungvikt: #4 Jan Blachowicz vs. Nikita Krylov
  • Tungvikt: #12 Andrei Arlovski vs. #14 Shamil Abdurakhimov
  • Weltervikt: Aleksey Kunchenko vs. Thiago Alves

Underkort (16.30):

  • Mellanvikt: Khalid Murtazaliev vs. CB Dollaway
  • Bantamvikt: Petr Yan vs. Jin Soon Son
  • Lättvikt: Rustam Khabilov vs. Kajan Johnson
  • Lättvikt: Mairbek Taisumov vs. Desmond Green
  • Lätt tungvikt: Magomed Ankalaev vs. Marcin Prachnio
  • Mellanvikt: Adam Yandiev vs. Jordan Johnson
  • Weltervikt: Ramazan Emeev vs. Stefan Sekulic
  • Bantamvikt: Merab Dvalishvili vs. Terrion Ware

*Precis som Rogan & co brukar säga så kan vi inte garantera kommentering av varje match. Konspirationsteorier, irrelevant skitsnack och fylle-trams kan dock förekomma.

Släng gärna in era tankar, frågor och/eller funderingar om galan eller annat skoj i kommentarsfältet! Alla tittare är förstås även välkomna att chatta med oss live under hela sändningen av ”Fight-häng med MMAnytt” – vare sig ni kommenterar på Facebook, Twitch eller här på MMAnytt!

OHMBET BÄSTA SPELBOLAGET FÖR MMA & UFC ODDS - Spela på UFC 232: Gustafsson vs. Jones
Kategorier
ExklusivtSenaste Nytt

MMAnytt startades den 3 februari 2008 och har sedan dess växt till att bli Sveriges största kampsportssida. MMAnytts mål är att med journalistisk anda täcka och vara med och utveckla MMA i främst Sverige, men även andra nordiska länder.

Omröstning

Jon Jones vs. Alexander Gustafsson är bokad och klar för UFC 232! Vem vinner?

Visa resultat

Loading ... Loading ...