GFL draften är över
Alexander Gustafsson, Josefine Knutsson, Ilir Latifi, och Pannie Kianzad blir alla en del av Team London i den nystartade MMA-organisationen GFL. Nu är draften i GFL, det senaste tillskottet på MMA-scenen, färdig. 300 signerade fighters har blivit 120 och de har blivit indelade i de sex olika lagen som kommer att göra upp om att bli GFL-mästare. Under gårdagen kom nyheten att Josefine Knutsson, vårt svenska UFC-löfte, lämnar världens största MMA-organisation för att istället signera med GFL. En chock enligt många med tanke på att Knutsson endast har förlorat en match i karriären vilket kom på UFC Tampa i december förra året.
Alexander Gustafsson i Team London
Under natten till lördag svensk tid hölls alltså GFL-draften där sex stycken svenska fighters var tillgängliga för att bli draftade till ett av de sex lagen. När draften nu är över går det att konstatera att fyra av sex svenskar blev draftade. Alexander Gustafsson, vår klart största svenska MMA-fighter genom tiderna, Josefine Knutsson, Ilir Latifi, och Pannie Kianzad, blev alla draftade till Team London. Managern för Team London är Luke Barnatt och huvudtränaren är Carl Prince. De två resterande svenskarna som var tillgängliga i nattens draft, Anton Turkalj och Elin Öberg, blev inte draftade. De två är därmed fria att skriva på för andra organisationer.
View this post on Instagram
GFL formatet
GFL är alltså en lagbaserad tävling där varje individuell MMA-match ger poäng till laget. Turneringen inleds med ett gruppspel där två av de sex lagen kommer att bli eliminerade. Därefter påbörjas ett slutspel med semifinaler följt av en final. Exakt hur allt kommer att se ut i form av slutspelsträd återstår att se.
Den nya organisationen har blivit ifrågasatt, främst på grund av formatet med lagbaserade tävlingar samt åldern och kvaliteten på många av de fighters som har signerat med organisationen. Oavsett blir det ur svenska ögon intressant att följa Team London där alla våra svenska GFL-fighters landade efter draften.


