UFC-kommentatorn Joe Rogan gillar vad han ser av både Sean O’Malley och Merab Dvalishvili inför titelmatchen, men uttryckte viss oro för O’Malley. – Jag vet inte hur ”Suga” Sean ska kunna hålla den där killen borta från sig, säger Rogan.
Joe Rogan: Jag vet inte hur Sean O’Malley ska kunna stoppa Merabs brottning
Dvalishvili tog sex nedtagningar och hade tio minuters kontrolltid mot Sean O’Malley i deras första möte. Även om ’Suga’ lär vara bättre förberedd på Merabs brottning i returen, tvivlar Rogan på att han ska kunna hålla Dvalishvili på avstånd.
– Det är en intressant match, sa Rogan i The Joe Rogan Experience. – Väldigt intressant. Jag vet inte hur ”Suga” Sean ska kunna hålla den där killen borta från sig…
– Han är ett jävla djur, sa Rogan om Dvalishvili. – Den där killen är övermänsklig. Det finns ingen som honom. Den konditionen han har är helt galen. Helt galen. Jag har aldrig sett något liknande. Han blir inte trött. Full gas, inga bromsar – hela matchen.
– Han kväver sina motståndare. Överväldigar dem totalt. Till och med [Umar] Nurmagomedov, som också är ett monster. Han kunde inte hålla [Dvalishvili] borta. Den jäveln [Merab] är helt galen.
Dvalishvili gav Umar Nurmagomedov sin första förlust i UFC 311 i januari via enhälligt domslut. Den regerande bantamviktsmästaren hånade till och med Nurmagomedov genom att ta ner honom framför hans legendariska kusin Khabib Nurmagomedov.
Joe Rogan gillar O’Malleys nya livsstil
Efter titelmatchen mot Dvalishvili insåg Sean O’Malley att något behövde förändras. Bland annat har han tagit in stjärnorna Demetrious Johnson och Israel Adesanya i sitt träningsläger. Däremot är har har också tagit till flera andra metoder. Han har slutat onanera, slutat röka cannabis och slutat använda sociala medier.
– Jag gillar verkligen vad han har gjort, sa Rogan om O’Malleys livsstilsförändringar. – Han slutade med sociala medier, slutade röka, fokuserade helt.
– Fixade höften, vilket var ett stort problem, nämnde Rogan angående O’Malleys labrumskada före den första matchen mot Dvalishvili.
– Det finns många fighters som tar matcher för att det är mycket pengar och stort evenemang, även om de har en allvarlig skada… Sean kunde inte brottas. Tänk dig att inte kunna brottas under träningslägret – och så ska du möta Merab, avslutade Rogan.
Sean O’Malleys coach anser att Merab är bäst i divisionen
Mästaren Merab Dvalishvili har en vinstsvit på tolv matcher och anses av både den tidigare dubbelmästaren Henry Cejudo och O’Malleys huvudtränare Tim Welch vara den bästa bantamviktaren genom tiderna.
Många tror att Merabs aggressiva brottning och till synes oändliga kondition kommer att vara mer än tillräckligt för att besegra Sean O’Malley.
Läs också:
Khamzat Chimaev avslöjar: Första intrycket av Topuria efter att ha tränat tillsammans
Strickland avslöjar OVÄNTANDE tankar kring Khamzat Chimaev vs Dricus Du Plessis


