Under gårdagen så fick Bellators fjäderviktsdivision ett nytt tillskott i Bubba Jenkins och nu har man även lagt till ett nytt namn till sin lättviktsdivision. John Alessio (34-16-1, 1 NC) meddelade själv via Twitter att han nu har skrivit på för Bellator.
John Alessio satte igång MMA-karriären redan 1998 och gjorde två år senare sin UFC-debut som 21-åring då han förlorade en titelmatch i weltervikt mot Pat Miletich. Det dröjde sedan fram till 2006 innan han återvände, den här gången mot Diego Sanchez i ett möte som slutade i förlust via domslut. Efter en vinst i WEC så återvände han till UFC för en domslutsförlust mot Thiago Alves och han gick då tillbaka till WEC. I organisationen hann han gå sex match och han mötte bland annat Carlos Condit om welterviktstiteln. Under 2009-2012 vann han tio av elva matcher och besegrade bland annat Luigi Fioravanti och War Machine, den enda förlusten kom mot Siyar Bahadurzada via TKO. Vinsterna gjorde att han fick en ny chans i UFC men inte heller denna gång lyckades han vinna, det blev domslutsförlust mot både Marc Bocek och Shane Roller. Han gick senast match i november då ett möte med Dave Mazany slutade i no contest efter att Alessio blivit petad i ögat.
Debuten väntas komma till hösten i Bellators lättviktsturnering. Det är inte klart vilka som kommer att deltaga men man har i divisionen namn så som Shamil Zavurov (20-2), Alexander Sarnavskiy (22-1), Rick Hawn (15-2) och Marcin Held (15-3), samt de tre engelska nytillskotten Paul Sass (13-2), Martin Stapleton (12-1) och Rob Sinclair (12-2).
Vem vill du se honom möta i debuten?


