Jon Jones har besegrat några av UFC största namn och lämnat buren med mästarbältet över axeln. Ändå är det inte ännu en titelmatch han återvänder till när karriären kommer på tal. I en ny intervju berättar den tidigare tungviktsmästaren om sin sista seger, brodern som inte längre finns och galan i Vita huset han aldrig fick uppleva som fighter. Hans svar rymmer både tacksamhet och ånger.
Kvällen som fick en annan betydelse
Stipe Miocic hade tagit sig igenom nästan tre ronder när Jon Jones träffade honom med en roterande spark mot kroppen. Miocic föll, Jones följde upp med slag och domaren bröt matchen. På UFC 309 i Madison Square Garden den 16 november 2024 hade Jones försvarat tungviktsbältet mot mannen som länge betraktats som divisionens främsta mästare. Den sportsliga betydelsen var uppenbar redan då, men när Jones nu får frågan om han är tillfreds med att det kan ha varit hans sista match handlar svaret framför allt om människorna som fanns runt buren.
– Jag tror verkligen att det var sista gången jag stod inne i buren. Och det var fantastiskt. Min bror levde fortfarande då, min pappa var där och jag fick berätta för världen att jag älskar Jesus och att det aldrig kommer att förändras, berättar Jones för The Schmo.
Hans äldre bror Arthur Jones, tidigare Super Bowl-mästare med Baltimore Ravens, avled i oktober 2025, endast 39 år gammal. När Jon Jones blickar tillbaka mot New York är det därför mer än en titelmatch han minns. Han talar också om Donald Trumps närvaro, vid den tidpunkten nyvald amerikansk president, och om möjligheten att hylla honom efter segern. Minnena av familjen har fått en särskild plats i berättelsen om den kväll som fortfarande är hans senaste framträdande i oktagonen.
– Stipe Miocic ansågs vara den bäste tungviktaren genom tiderna. Vi hade båda blivit äldre, men att besegra honom … jag kan inte riktigt se hur det skulle kunna bli större än så.
Jon Jones ångrar galan i Vita huset
Det fanns emellertid en annan scen som Jones fortfarande ville kliva in på. När UFC den 14 juni 2026 arrangerade sin historiska gala på Vita husets södra gräsmatta saknades en av organisationens mest meriterade mästare. Jones hade länge uttryckt intresse för evenemanget och för en uppmärksammad match mot Alex Pereira. På matchkortet fick Pereira chansen att erövra en interimtitel i tungvikt, men stoppades av Ciryl Gane redan i andra ronden.
– Jag brukar inte ångra mina beslut. Men det var en av få gånger under min karriär som jag tänkte att jag borde ha varit där. Att inte vara med på galan i Vita huset är en av de stora sakerna jag ångrar i livet.
Bakom frånvaron låg en lång och infekterad historia mellan Jones och UFC-ledningen. Dana White hade redan i juni 2025 meddelat att Jones lagt handskarna på hyllan, men den tidigare mästaren visade senare intresse för att återvända. När matchkortet till Vita huset presenterades i mars 2026 slog White fast att han aldrig hade övervägt att boka Jones. UFC-chefen hänvisade bland annat till problem med Jones höfter och ifrågasatte om kroppen längre tålde en satsning.
Jones hade blivit UFC yngste mästare som 23-åring och byggt sin storhet på en förmåga att besegra motståndare som andra hade svårt att hantera. Rivaliteten med Daniel Cormier, de hårda mötena med Alexander Gustafsson och dominansen i lätt tungvikt gjorde honom till ett självklart namn i diskussionen om sportens främsta genom tiderna. Karriären har också kantats av avstängningar, kontroverser och långa perioder utan matcher. När UFC till slut arrangerade en av sina mest uppmärksammade galor någonsin var Jones reducerad till åskådare, trots att han fortfarande ville vara en del av den.
Ett annat liv väntar utanför buren
I Baton Rouge, Louisiana, har Jones nyligen varit med och öppnat en restaurang inom Prince Street Pizza. Enligt honom köade människor i timmar för att träffa honom, och uppmärksamheten blev så stor att han fick poliseskort till flygplatsen. Han berättar om möjligheter att arbeta med ungdomar i området och om viljan att lära sig en helt annan bransch, långt från den värld där varje beslut kunnat avgöra en mästarmatch.
– Jag är verkligen tacksam över att få vara en del av det här. Jag ser fram emot att lära mig affärsverksamheten och se hur långt vi kan ta den, berättar Jones, som också skämtar om att all pizza kommer att kräva betydligt hårdare träning.
Men fighting fortsätter att följa honom. Supportrarna vill fortfarande brottas med honom, testa sparkar och få ett ögonblick med mannen som dominerade UFC under mer än ett decennium. I intervjun finns däremot ingen ny motståndare, inget datum och inget löfte om comeback. Jones återkommer till Miocic-matchen, till familjen som fick dela kvällen med honom och till möjligheten att avsluta en enastående men turbulent karriär med en seger som åren har gjort alltmer personlig.
– Om jag aldrig slåss igen tror jag att jag kan vara väldigt nöjd.
Följ oss på Instagram, Facebook och YouTube för fler nyheter, exklusiva intervjuer och highlights!


