tisdag, september 29, 2026
MMAnytt
  • Nyheter
  • UFC
  • MMA
  • Sverige
  • Tider
  • Poddar
  • Ranking
  • fighters
  • Betting
    • UFC oddstabell
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
    • Betting utan svensk licens
    • Spelguiden
  • MMA TV
  • Om oss
    • Annonsera med MMAnytt: Nå Din Perfekta Målgrupp!
    • Jobb
    • Kontakt
  • SE
    • FR
    • ES
    • NO
    • ENG
No Result
View All Result
MMAnytt
No Result
View All Result

Matchmäklarna: Striker vs Striker-matchningar IV

MMAnytt.se
23 augusti, 2013 14:37
Dela på FacebookDela på TwitterDela på Whatsapp
Sebastian Vendel-Martinez by Sebastian Vendel-Martinez

 


Matchmäklarna har återvänt än en gång med en artikel om matchningar mellan strikers. Det finns något speciellt med en match som man vet kommer hållas stående. En viss känsla genomsyrar arenan när två strikers kliver in i buren, bägge vetandes om att den ena kommer att utnämnas som vinnare, och den andra kommer att väckas av domaren. Det är något näst intill oslagbart, och därför har ett fjärde inslag av Matchmäklarna: Striker vs striker-matchningar landat. I detta inslaget tar vi en fortsatt titt på spekulativa matchningar som inte nödvändigtvis bör ske nu eller alls, men som helt enkelt är drömmatcher för fans av strikers och underhållande matcher.

”Ruthless” Robbie Lawler (21-9, 1 NC) vs Paul ”Semtex” Daley (33-12-2)

Denna matchen osar våld i så stora mängder att enbart testosteronet från matchningen räcker för att sälja welterviktsmötet. Både fighters personifierar en ”allt eller inget” fightingstil där vartenda slag slängs på blodigt allvar och med avsikten att skicka sin motståndares haka in i publiken.

Amerikanen Robbie Lawler har haft en väldigt lyckad vända i UFC än så länge. Han vann ”Knockout of the Night”-bonusen i återkomsten till oktagonen på UFC 157 där han gick slog ner Josh Koscheck på ett så brutalt sätt att man hade kunnat tro att ”Kos” försökt ragga upp Lawlers flickvän. Senast Lawler tävlade överraskade han något genom att avsluta med en hög spark, och knockade Bobby Voelker brutalt och tidigt i den andra ronden. Att 18 av hans 21 vinster är via T/KO är ett faktum som talar helt för sig själv, och med knockoutvinster över fighters som Melvin Manhoef och Murillo Rua för att nämna några så vet vi alla vid detta tillfället att ”Ruthless” alltid äntrar i buren för att jaga vann ”Knockout of the Night”-bonusen.

Paul Daley, britten med dynamit i händerna och sprängmedel som smeknamn, allt det talar ett tydligt språk. ”Semtex” slår Lawler med hela 23 knockoutvinster, och är så ivrig för att slå sina motståndare att han inte ens bryr sig om matchen är igång eller inte, något vi såg när han smällde till Josh Koscheck  på UFC 113 och blev sparkad från organisationen. Han sitter för tillfället på fyra raka vinster via T/KO, och det är precis vad han siktarin sig på varje match. Med grova och rena knockoutsegrar över bland andra Scott Smith och Dustin Hazelett så är frågan vem som slår hårdare och vem som har bättre haka. Bägge har knockats av Nick Diaz men endast en av dem kan segra i detta spekulativa mötet, jag vill se vilken striker som är bättre.

 

Alexander ”Storm” Shlemenko (47-7) vs Vitor ”The Phenom” Belfort (23-10)

Jag erkänner redan nu att vissa fighters är något mer bekanta än andra i inslag av matchmäklarna. Det är av den väldigt ärliga anledningen att vissa fighters helt enkelt levererar varje gång. Mellanviktarna i denna matchningen är sådana herrar.

Bellators mellanviktsmsätare Alexander Shlemenko är på gränsen till en karikatyr av vad en stenhård rysk MMA-striker hade varit i en Bloodsport-liknande film om MMA. Han har en blick lika iskall som sin attityd, och föredrar att låta nävarna tala. ”Storms” 28 vinster på T/KO är på gränsen till absurt, särskilt när han själv är så bra på att ta emot slag. Senast knockade han den tuffe  brassen Maiquel Falcao med några skoningslösa slag mot kroppen, och det är svårt att glömma knockoutvinsterna över ”Bubba” McDaniel, Brian Rogers och Ikuhisa Minowa. Ryssen har 15 visnter på T/KO i den första ronden, så med andra rod så slösar Shlemenko inte en enda sekund när han bryter ner sina motståndare som hjälplösa träd i en storm.

Det är väldigt svårt att inte räkna med Vitor Belfort som en elitstriker när han sitter så bekvämt på två spektakulära knockoutvinster. Michael Bisping och Luke Rockhold kommer att se sig själva i Belforts höjdpunktsvideor ett bra tag, och då gör de bland andra Yoshihiro Akiyama och Rich Franklin sällskap. ”The Phenom” har 13  vinster på T/KO i den första ronden, och kan kontra Shlemenkos spexiga spinning back fist med sin egna spinning back kick som han sänkte Rockhold med.

Det spännande i denna matchren, utöver de uppenbara meriterade förutsättningarna, är intensiteten som bägge fighters tar med sig in i buren. Jag vet inte vem som är mer intensiv och stabil i buren, men jag vill gärna se frågan bli besvarad med brutala slag.

 

Pat ”HD” Barry (8-6) vs Mark ”Super Samoan” Hunt (9-8)

Även om de flesta matchningarna i denna artikeln förmodligen inte skulle gå tiden ut, så kan jag garantera er och satsa de få pengarna jag har kvar på kontot att denna matchen inte avgörs av poängdomarna. Två väldigt hårdhänta och publikkära tungviktare som jagar knockouter som de var jägare, detta slutar definitivt i T/KO.

Pat Barry har några av de hårdaste sparkarna i UFCs tungviktsdivision, i synnerhet hans bensparkar, som han fällde norrmannen Dan Evensen med i sin UFC-debut. Han har sedan dess tonat ner bensparkarna, men inte knockouterna. Shane Del Rosario och Christian Morecraft är några av hans senaste offer, men de lär inte bli de sista. Med tanke på att endast en av ”HDs” matcher gått till domslut, något som han själv skämdes för, så är det garanterad underhållning när Barry är på skärmen, vare sig det är innan eller utanför buren.

Pride-legenden Mark Hunt fick nyligen smaka på sin egen medicin, då han knockades av Junior Dos Santos. Den förlusten bröt en vinstsvit på fyra matcher där ”Super Samoan” knockade Stefan Struve och Chieck Kongo på vägen. Hunt har otrolig kraft i sina slag och det är inte många som klarar av att utbyta slag med honom utan hamna i sjukhuset kort därefter.

Kan Barry hålla sig på utsidan med sina sparkar, kan Hunt hitta distansen och sin motståndares haka? Ni vet mycket väl hur de frågorna bör besvaras.

 

KJ Noons (11-7) vs Takanori ”The Fireball Kid” Gomi (34-9, 1 NC)

På pappret är detta kanske inte en lika tilltalande matchning, namnmässigt, men i praktiken tror jag att detta lättviktsmötet hade fått arenan att gunga. Bägge är envisa, tycker om att stå och slå och ger sig aldrig, visst är det ett lyckat recept för en striker vs striker-matchning?

Elite XCs forne lättviktsmästare KJ Noons har en lång meriterad bakgrund inom stående fighting, han började nämligen med karate redan vid femårsåldern och la till thaiboxning när han hade fyllt åtta. Hans fem första vinster var på T/KO och han slog sedan Nick Diaz på teknisk knockout på grund av ett sår som tvingade matchläkaren till att stoppa matchen. Han har haft de tufft i sina senaste matcher med domslutsförluster mot bland andra Donald Cerrone, Jorge Masvidal och Josh Thomson. Han har dock krut i nävarna, något Jorge Gurgel kan erfara för, och ger sig aldrig, även om han håller på att förlora. Det är en härlig inställning att finna hos en fighter. Noons har åtta vinster på T/KO, jag vet att han vill säkra sin nionde.

Pride–legenden Takanori Gomi borde ha vunnit sin senaste match mot Diego Sanchez, men domarna såg inte matchen på det viset. I UFC har han avslutat Eiji Mitsuoka, och han tokknockade Tyson Griffin tidigt i den första ronden. Duane Ludwig och Hayato Sakurai är några av de han avslutade innan han började tävla i UFC, och med 13 vinster på T/KO och en bra avslutsinstinkt så är det nog en stor risk till att fler fighters läggs till i den listan på knockade motståndare.

Hector ”Lightning” Lombard (32-4-1, 1 NC) vs Matt ”The Immortal” Brown (18-11)

Oavsett vilken form Hector Lombard dyker upp i så kommer det att smälla i denna matchningen, eftersom welterviktsdivisionens hetaste nya knockoutartist; Matt Brown, absolut inte slösar någon tid med att komma efter och försöka sänka sin motståndare.

Lombard gick med i UFC med en 25 matcher lång vinstsvit och nog med hype för att dränka en flodhäst. Resultatet var dock långt ifrån vad fansen hade förväntat sig, och slutade i förlust mot Tim Boetsch via delat domslut. Därefter fick vi se den gamla intensiteten slå ner som blixten då kubanen slog ut Rousimar Palhares redan i den första ronden. ”Lightning” har avslutat hela 18 motståndare via slag, med en sexsekunders knockout över Jay Silva och knockoutvinster över bland andra Trevor Prangley och Herbert Goodman. Han taggar inte alltid till som han borde, men mot denna motståndaren hade det varit ett stort misstag att inte vara beredd.

Det är svårt att inte lägga märke till Brown när han brutalt knockar alla i sin väg mot toppen av welterviktsdivisionen. Senast slog han ner Mike Pyle i en uppvisning av dominans och brutalitet på UFC Fight Night 26. Stjärnskottet Jordan Mein och veteranen Mike Swick är bland de som ”The Immortal” slagit ut, och han har givetvis gjort det på sitt vanliga oglamorösa och grova sätt. Med sex raka vinster i UFC; alla utom en via T/KO, så vet man att Brown alltid bjuder upp till dans, och det kommer bli av vare sig hans motståndare är sugen på dans eller inte. Mot Brown så hade Lombard behövt vara redo, och jag tror att de hade ställt till med ett oerhört minnesvärt och intensivt möte om vi fans någonsin får lyxen att beskåda denna matchen.

🔥 Diskutera artikeln i MMAnytt Forum

Alla kan läsa – logga in för att skriva.

Gå till Forum
Föregående inlägg

Talangscouterna: Obesegrade fighters – Del 4

Nästa inlägg

Läsartävling: Vi älskar kommentarer

Ladda fler

DAGENS




  • Raoni Barcelos under UFC-match i Las Vegas

    Skräckscener i UFC: Raoni Barcelos föll ihop och fördes till sjukhus – nu bryter läkaren tystnaden

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Darren Till vann blodigt drama mot Yoel Romero på BKFC – sedan bröt kaoset ut i ringen

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Raoni Barcelos föll ihop mitt i UFC-dramat – nu talar han själv efter sjukhusnatten

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • FCR 31 Gävle: Matchkort och streamingtider

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Justin Gaethje försvarar Topuria – tvekar om framtiden

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Tyson Fury dömer ut Joshua-fajten: ”En procent”

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Sean Strickland går till attack inför titelmatchen – kräver mer betalt och sågar Nassourdine Imavov: ”Ingen bryr sig”

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • UFC 332: Silva vs. Wang – Matchkort och svenska tider

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • Alexander Volkanovski vill knäcka Movsar Evloev tidigt: ”Jag kommer ta självförtroendet från honom”

    0 shares
    Share 0 Tweet 0
  • AFN 13 liveresultat: Följ galan från Solnahallen

    0 shares
    Share 0 Tweet 0

5x5 PODDEN

Laddar poddavsnitt...

MMA-PODDEN

Laddar poddavsnitt...

Partners

Gå in på plejmo.com för nya casino utan svensk licens utan krångliga uttagsprocesser

Njut av spelande utan restriktioner på casino utan Spelpaus!

Letar du efter ett casino utan svensk licens? Nätcasinoutanlicens.com listar alla nya och bästa casinon utan spelpaus.

Många svenskar är missnöjda med den svenska spellicensen, och väljer istället casinon utan licens i Sverige.

 

KONTAKTA OSS

Tipsa oss, pressmeddelanden, press-kontakt: [email protected] Annonsera på MMAnytt: Klicka här
Cookie Inställningar

MMAnytt.se är den ultimata kampsportssidan för alla fans av MMA, boxning, kickboxning och andra kampsporter. Här hittar du dagliga uppdateringar, senaste nyheterna, recensioner, analyser, intervjuer och mycket mer. Med ett stort nätverk av experter och kända idrottsmän, levererar Mmanytt.se högkvalitativt innehåll som inspirerar, underhåller och informerar. Oavsett om du är en erfaren kampsportare eller nybörjare, kommer du att hitta allt du behöver för att hålla dig uppdaterad och motiverad på Mmanytt.se. Besök sidan idag och bli en del av den snabbväxande kampsportscommunityn!

Kontakt: [email protected]

  • Annonsera med MMAnytt: Nå Din Perfekta Målgrupp!
  • Nyheter
  • Svensk Kampsport
  • MMA TV
  • Kontakt
  • Om oss
  • För medlemmar

18+
Spela ansvarsfullt

Stödlinjen

Spelinspektionen

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade 2026

No Result
View All Result
  • Nyheter
  • UFC
  • MMA
  • Sverige
  • Tider
  • Poddar
  • Ranking
  • Betting
    • MMA ODDS
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
    • Betting utan svensk licens
    • Spelguiden
  • MMA TV
  • Om oss
    • Annonsera med MMAnytt: Nå Din Perfekta Målgrupp!
    • MMAnytt söker nya skribenter med en passion för kampsport och nyheter!
    • Kontakt
  • SE
    • FR
    • ES
    • NO
    • ENG

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade 2026

No Result
View All Result
  • Nyheter
  • UFC
  • MMA
  • Sverige
  • Tider
  • Poddar
  • Ranking
  • Betting
    • MMA ODDS
    • Hur man spelar på MMA
    • Hur man spelar på boxning
    • Hur man öppnar ett spelkonto
    • Våra betting partners
    • Betting utan svensk licens
    • Spelguiden
  • MMA TV
  • Om oss
    • Annonsera med MMAnytt: Nå Din Perfekta Målgrupp!
    • MMAnytt söker nya skribenter med en passion för kampsport och nyheter!
    • Kontakt
  • SE
    • FR
    • ES
    • NO
    • ENG

MMANYTT | Alla rättigheter reserverade 2026