Intressant match på UFC Fight Night 250
Michael Page tror inte att Shara Magomedov kommer kunna läsa honom. I helgen kliver Page in i en UFC-oktagon för tredje gången i sin karriär. Hans debut den 9 mars förra året slutade i en vinst över Kevin Holland. Matchen därefter mötte han Ian Machado Garry, en match som slutade med en förlust via enhälligt domslut. Nu ska den före detta Bellator-fightern ta sig an sitt nästa test. På UFC Fight Night 250, även kallat UFC Saudi Arabia, den 1 februari ska Page möta Shara Magomedov. En väldigt intressant match på förhand då både Page och Magomedov är extremt skickliga strikers som oftast bjuder på stor underhållning.
Obesegrad fighter från Dagestan
Magomedov går in i matchen som obesegrad inom MMA med sina 15-0. Fightern från Dagestan är främst en striker, och trots att han är från samma region som Khabib har han inte visat några tecken på att vara en fantastisk grappler. I en intervju med Inside Fighting berättar Page att han tror på en stående match, även om han medger att han har blivit motbevisad förut. Han tror även att hans stil kanske tvingar Magomedov att välja en annan stil än den han är mest bekväm med.
– Jag är frustrerande, jag är förvirrande. Jag hittar hem med slag, han gör inte det, då tror jag att han kanske går en annan väg, sade Page.
Michael Page är självsäker
Fortsättningsvis berättar Page att han har varit sjuk lite från och till under träningslägret. Dock har han hållit igång så gott som det går trots influensa. När han nu kliver in i den högintressanta matchen mot Magomedov har han stort självförtroende. Samtidigt ser han mycket fram emot en tuff och jämn match mellan två av världens skickligaste strikers.
– Vi kommer att försöka döda varandra. Vi båda kommer att skicka våra bästa slag och sparkar men som jag sa, jag är en svår fighter att läsa och en svår fighter att träffa rent. Jag är en svår fighter att förstå, uttryckte Page och fortsatte:
– Han kommer att vara väldigt frustrerad, intygade Page.


