Chael Sonnen har delat med sig av sina tankar om Valentina Shevchenkos beslut att inte nämna Manon Fiorot efter UFC 306. Shevchenko (24-4-1 MMA, 13-3-1 UFC) återfick sin flugviktstitel med en stark prestation och en tydlig poängseger över Alexa Grasso (16-4-1 MMA, 8-4-1 UFC). Detta under lördagens co-main event på Sphere i Las Vegas. Fiorot (12-1 MMA, 7-0 UFC) vägde in som reserv för matchen, men fick aldrig chansen att delta. Vilket gjorde att många trodde att hon skulle nämnas efteråt.
Nedgraderad till co-event
Sonnen pratade om matchen på sin show “Good Guy/Bad Guy” tillsammans med Daniel Cormier. Då uttryckte han sin besvikelse över att Shevchenko inte erkände Fiorot. Han menade att det borde ha varit en självklarhet.
“Hon var en reserv som flög in och vägde in i fall något skulle hända med matchen mellan Grasso och Shevchenko. Minst sagt hade det varit bra om Valentina hade nämnt henne. Det känns tydligt att Fiorot är nästa utmanare. Hon var nästan det redan den kvällen. Men efter matchen valde Valentina istället att tacka Hunter Campbell och Dana White, vilket kändes som en missad möjlighet,” sa Sonnen.
Han fortsatte med att påpeka att Shevchenko har varit huvudmatch i samma event för ett år sedan, och nu hade hon blivit nedgraderad till co-main event.
“Vid något tillfälle måste man vakna och inse att publiken inte var särskilt entusiastisk över matchen. Om de skulle göra det igen nästa år riskerar det att bli ännu mindre intressant. Jag kände verkligen för Fiorot.
Hon hade lagt ner tid och arbete för att vara där. För att få sin licens, genomgå alla medicinska tester, träna och gå ner i vikt. Och så får hon ingen möjlighet, vilket också innebär att hon inte får någon stor check att dela med sitt team. Minst sagt hade det varit rimligt med en callout. På ett mänskligt plan kände jag att det var lite oroande.”
Visa detta inlägg på Instagram
Håll koll på Fiorot
Manon Fiorot är i dagsläget obesegrad i oktagonen. Hon har etablerat sin plats som nummer 1-utmanare efter en imponerande seger över Erin Blanchfield i huvudmatchen på UFC on ESPN 54 i mars. Känd för sin explosiva stil och kraftfulla slag, har Fiorot snabbt blivit en av de mest spännande talangerna inom flugviktsdivisionen. Det återstår att se om Shevchenko kommer att erkänna hennes prestationer i framtiden.


