När Reinier de Ridder förlorade mot Brendan Allen på UFC Vancouver blev det tydligt att Nassourdine Imavov är favoriten till att utmana mästaren Khamzat Chimaev om bältet. Nu uttalar sig fransmannen om rivalens förlust och menar att det är dags för en titelmatch mot Khamzat Chimaev.
Reinier de Ridder var favorit till att besegra Brendan Allen på UFC Vancouver. Det var mest en match som bara skulle dammas av så att de Ridder kunde gå vidare med siktet inställt på Khamzat Chimaevs bälte. Men RDR chockades och förlorar oväntat mot Allen via TKO när holländaren kastade in handduken mellan fjärde och femte ronden.
Imavov: ”Jag är den enda titelutmanaren”
Många har reagerat på förlusten och hånat RDR för att ha gett upp. Nu uttalar sig även favoriten till en titelmatch, Nassourdine Imavov,som menar att titeljakten inte hade påverkats oavsett om RDR vann eller inte. Han är fast besluten om att matchen mot Khamzat Chimaev alltid varit hans.
”Jag har sagt det innan, det har aldrig varit något snack – jag är den enda titelutmanaren i den här divisionen. Det har jag bevisat.”
Bettade på Allen
Imavov är självsäker och dessutom går fransmannen så pass långt att han menar att han redan visste att Allen skulle besegra de Ridder.
”Jag visste att Allen skulle vinna. Jag hade till och med ett vad med min manager för skojs skull för han trodde att RDR skulle vinna. Jag sa att media gör massor med saker och att han är överskattad. Han har inte den nivå som folk tror att han har, och det är vad Allen visade. Allmänheten kan inte se det, men jag, som professionell fighter, ser alla luckor, och jag visste att när han möter rätt motståndare kommer han att förlora. Jag har mött Allen förut, så jag visste att från mitt perspektiv att Allen skulle vara bättre än honom.”
Sågar beslutet att ge upp
Till sist fortsätter Imavov på det spåret som mängder med experter och supportrar har gått på efter matchen. Han menar att det var ett fegt och ynkligt val att ge upp snarare än att slåss tills han stupar.
”Som elitfajter kan man inte ge upp. Det är ditt jobb, det är vad du gör för att försörja dig. Du är på den högsta nivån i världen, och du visar det för folk. Det är som i livet. Men jag hörde att det var hans hörna som kastade in handduken, så jag vet inte vad som hände exakt. Men för mig kan man inte ge upp på högsta nivån.”
Imavov – den tydliga utmanaren
Med Reinier de Ridder borta ur ekvationen måste Imavov vara den som får chansen för bältet härnäst. Men att han skulle besegra Khamzat Chimaev är det få som tror. Däremot förtjänar han chansen att visa upp sig och eventuellt kunna skrälla sig till bältet.


