Den topprankade bantamviktaren Umar Nurmagomedov har under de senaste veckorna ryktats att gå titelmatch mot mästaren Merab Dvalishvili. Nu verkar det dock som att 28-åringen kommer att få vänta på att gå match om titeln. Enligt UFC-veteranen och ägaren av det anrika MMA-gymmet Team Alpha Male Urijah Faber, kommer Nurmagomedov att ta sig an Alpha Male-figthern Song Yadong på UFC 311 i början av nästa år. UFC 311 kommer att gå av stapeln den 18 januari år 2025, det är dock ännu oklart vart galan kommer att äga rum.
– Vi har inget datum bokat, jag tror inte att det kommer att ske den 14 december längre, jag tror att det sker i januari. Vi gillar den här matchen. Umar och Song är två killar som folk inte vill möta, men de båda är villiga att möta varandra. Jag tycker att den är en grym match. Vi är villiga att möta O’Malley och Figueiredo, vem som helst. Matchen mellan Song och Umar är inte bokad ännu, men den kommer med största sannolikhet att gå av stapeln i januari.
Umar Nurmagomedov har hittills gått obesegrad genom sin MMA-karriär och har en imponerande vinstsvit i UFC på sex raka matcher. Tidigare i år dominerade 28-åringen den topprankade bantamviktaren Cory Sandhagen. Innan dess besegrade han den 27-åriga UFC-debutanten Bekzat Almakhan via enhälligt domslut på UFC Fight Night: Rozenstruik vs. Gaziev.
Song Yadong har sedan sin debut mot Bharat Khandare UFC Shanghai samlat på sig nio vinster i den världsledande MMA-organisationen. Den 26-åriga kinesen kommer senast från en förlust mot den tidigare mästaren i bantamvikt Petr Yan på UFC 299. Innan dess besegrade Yadong UFC-talangen Chris Gutiérrez via enhälligt domslut. Se de bokade matcherna inför UFC 311 nedan!
UFC 311 (med Umar Nurmagomedov?) – Bokade matcher
- Tungvikt: Jailton Almeida vs. Serghei Spivac
- Bantamvikt: Rinya Nakamura vs. Muin Gafurov
- Lätt tungvikt: Johnny Walker vs. Bogdan Guskov


